Tarımsal üretimin yakıt olarak kullanılması gezegenimizin sonu anlamına geliyor

Biyoyakıt üretiminin gıda güvencesini riske atarak açlığı körüklediğine dikkat çeken Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Başkanı Necdet Buzbaş, "Dünya genelinde 1.4 milyar açlık sınırında insan var. Biyoyakıt üretimi bu insanların açlık sınırının altına itecektir" dedi.

Her yıl 16 Ekim dünya gıda günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı da (FAO) her yıl dünya gıda günü için bir tema tespit ediyor ve dünya genelindeki temsilcilikleri aracılığıyla bütün dünyaya bu tema hakkında mesajlar gönderiyor. Bu senenin teması ise "Dünya Gıda Güvencesi, İklim Değişikliği ve Biyoenerjiyle Gelen Güçlükler" başlığını taşıyor. Gıda gününde yapılacak organizasyonu TÜGİS olarak biz üstlendik. FAO ve Tarım Bakanlığı da bu etkinliğe destek verecek. 16 Ekim'de Ceylan İntercontinental Otel'de Tarım Bakanı Mehdi Eker'in de katılımcı olduğu tam günlük bir organizasyon düzenlenecek. Organizasyon kapsamında FAO, önceden belirlediği 10 firmaya da madalya verecek.
Dünya Gıda Günü, gıda güvencesi ve gıda güvenliği üzerine kurulmuştur. Ancak daha da önemlisi gıda güvencesi. Gıda yoksa gıda güvenliğinden bahsetmek söz konusu değil. Açlık ve yoksulluk bir dünya ayıbı. Bu nedenle dünya gıda gününde FAO bu temaya dikkat çekmeye çalışıyor.
Bu yıl dünya gıda günü diğer gıda günlerinden farklı çünkü küresel ısınma 2006 ve 2007'de gıda üretimini vurdu. Bu durumun etkileri özellikle 2008'de ortaya çıktı. Gıda üretimindeki azalma açlık ve yoksulluğun artışında etkili oldu. FAO tarım ve gıda konusunda projeler yapacaklara destek veriyor. Böylece o bölgedeki açlık ve yoksulluğu azaltmayı amaçlıyor. FAO raporuna göre dünyada 925 milyon aç insan var.