3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  mmustafaekin çevrimdışı Üyelik tarihi: 05.06.2007 Son online zamanı: 16.05.2019

  Mesajları
  45
  Konuları
  28
  Eklentileri
  21
  Kredisi
  1055
  Harcanan
  0
  Kalan
  1055

  Standart tereyağı hakkında bilgiler

  TEREYAĞ NEDİR?
  Tereyağına da AB Standartı Geliyor

  Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde tereyağı üretimi disiplin altına alınıyor. İlk defa tereyağı için kodeks yazan Tarım Bakanlığı, çiğ sütten tereyağı üretimini yasaklıyor. Türkiye’ye özgü yoğurttan yapılan tereyağına ‘yayık tereyağı’ ismiyle yer veriliyor.

  Önümüzdeki günlerde Başbakanlık’a sunulacak tebliğe göre tereyağında en fazla yüzde 2 oranında tuz kullanılacak. Ürünün etiketinde ne kadar tuz içerdiği belirtilecek. Tuz ilave edilmemişse ‘tuz eklenmemiştir’ ifadesi yazacak. Süt veya kremadan elde edilen tereyağlarına ‘geleneksel tereyağı’ denilebilecek.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erten Zaman’a yaptığı açıklamada, tereyağını AB standartlarına uygun hale getirmek için ‘Türk Gıda Kodeksi Tereyağı, Diğer Süt Yağı Esaslı Sürülebilir Ürünler ve Sadeyağ Tebliği’ni hazırladıklarını söyledi. Tereyağı için yazılan ilk kodeks özelliği taşıyan tebliğ, AB’nin ‘Sürülebilir Yağların Standardizasyonu Yönetmeliği dikkate alınarak oluşturuldu. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman, yeni tebliğin 1930’lu yıllara dayanan Gıda Maddeleri Tüzüğü’nden sonra tereyağını disipline eden ilk mevzuat olduğunu aktardı. Sadece Türk Standartları Enstitüsü’nün tereyağıyla ilgili standardı bulunduğunu vurgulayan Ataman, “Bu da ihtiyari. Yani uymak zorunlu değil.” dedi.

  Yeni düzenleme çiğ sütten üretilmiş tereyağına izin vermiyor. Daha önceki mevzuata göre çiğ sütten yapılan tereyağları, mutfaklık tereyağı olarak üretiliyor ve böyle pazarlanıyordu. Bu ürünlerin etiketinde çiğ tüketilmemesini gösteren bir uyarının yazması gerekiyordu. Ancak uyarı çok küçük yazıldığından kimse fark etmiyor ve çiğ tereyağları kahvaltıda da tüketiliyordu. Yeni tebliğ, ciddi sağlık riskleri taşıyan bu duruma son verecek.

  Tebliğde, tek bir yağ sınıfı vermek yerine ürün yelpazesi geniş tutuluyor. Sadece Türkiye’de üretilen yoğurttan yapılan tereyağına ilk defa ‘yayık tereyağı’ ismiyle yer veriliyor. Bu ifade AB direktifinde bulunmuyor. Diğer sınıflar ise şöyle sıralanıyor: Dörtte üç yağlı tereyağı, yarım yağlı tereyağı, çeşnili tereyağı, çeşnili tereyağı karışımı, süt yağı esaslı sürülebilir ürünler ve sadeyağ.

  Düzenleme kapsamındaki ürünler ağırlıkça en fazla yüzde 2 oranında tuz içerebilecek. Tuz hariç kuru maddenin en az üçte ikisini süt yağı oluşturacak. Tipik tat ve aromanın sağlanması amacıyla starter (kültür, maya) kullanılabilecek. Süt veya kremadan elde edilen ve tereyağı tanımına uygun yağlarda ürün adı ile birlikte ‘geleneksel’ ifadesi kullanılabilecek. İçerdiği süt yağı miktarı ürünün ticari isminin yanına konulacak. Süt yağı yüzde 41’den fazla, yüzde 62’den düşük olan ürünler ‘yağı azaltılmış’, yüzde 41 veya daha düşük olanlar ‘düşük yağlı’ veya ‘az yağlı’ şeklinde adlandırılacak. ‘Dörtte üç yağlı tereyağı’ yerine ‘yağı azaltılmış’, ‘yarım yağlı tereyağı’ yerine ‘düşük yağlı’ veya ‘az yağlı’ adlandırması yapılacak. Çeşnili tereyağlarında kullanılan çeşni maddesinin adı, ‘çeşnili’ ifadesi yerine yazılabilecek. Ürünlerin satış noktalarındaki muhafaza sıcaklığı 4 dereceyi geçmeyecek. Bu tür gıdaları üreten ve satan işyerleri, düzenlemenin yayım tarihinden itibaren 1 yıl içinde söz konusu hükümlere uyacak. Tebliğ, önümüzdeki günlerde Başbakanlık’a sunulacak.

  Kontrollü şartlarda standart kalitede ürün elde etmek için gıda sanayiinde kullanılan mikroorganizmalara ‘starter kültür’ deniliyor. Sadece starter veya kültür olarak da adlandırılabiliyor. Starter, bazı gıdalarda asit geliştirmek, bazılarında ise aroma oluşturmak için kullanılıyor. Yoğurt ve ekmek mayaları kültürler arasında yer alıyor.

  Avrupa Birliği, Tereyağını Margarine Tercih Ediyor
  Zaman, sağlıklı beslenme için tereyağının mı yoksa margarinin mi tercih edilmesi gerektiği tartışmasını gündeme getirmişti. 13 Mart 2005’teki haberde, sağlık konusunda hassas olan Avrupa’nın tereyağı tüketiminde Türkiye’yi geride bıraktığı belirtiliyordu. Türkiye’de kişi başına yıllık 1,5 kilogram tereyağı tüketilirken, AB’deki tüketim 4,5 kilogram. Türkiye’de tereyağı kullanımı her geçen gün azalıyor. 1995-2002 yılları arasında kişi başı tereyağı tüketimindeki düşüş yüzde 24. .

 2. #2
  selimgevrek çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.03.2007 Son online zamanı: 07.10.2011

  Mesajları
  112
  Konuları
  12
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  tesekkürler mustafa..


 3. #3
  rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  rosemant çevrimdışı Üyelik tarihi: 07.05.2008 Son online zamanı: 09.06.2015

  Mesajları
  234
  Konuları
  63
  Eklentileri
  15
  Kredisi
  791
  Harcanan
  0
  Kalan
  791
  merhaba
  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
  bu tebliğ çok ta yeni değil aslında.
  benim asıl düzeltmek istediğim gıda mühendisleri oda başkanımız artık PETEK ATAMAN değil ATAKAN GÜNAY'DIR


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Süt hakkında önemli bilgiler..
  Süt ve Süt Ürünleri forum içinde, yazan nrbn
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.10.2009, 22:22
 2. Safran hakkında bilgiler..
  Gıda Katkı Maddeleri ve Temizlik Maddeleri forum içinde, yazan md89
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 22.01.2009, 21:21
 3. Yumurta hakkında bilgiler
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan md89
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 22.01.2009, 20:58
 4. zeytincilik hakkında bilgiler
  Yemeklik Yağ Teknolojisi forum içinde, yazan akkayaselcuk
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 05.10.2008, 12:21
 5. Et hakkında bilgiler
  Et ve Et Ürünleri forum içinde, yazan Gülsel ŞEN
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 20.08.2008, 22:45

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed