ABD'deki Weill Cornell Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar pankreastaki beta hücrelerinin etkin çalışmaması sonucu oluşan diyabetin, bu hücreleri çalıştıran A vitamini ile engellenebileceğini açıkladı.

Pankreastaki beta hücrelerinin ürettiği ve kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonun yeterli salgılanmaması veya vücudun salgılanan hormonu etkili olarak kullanamaması sonucu diyabet oluşmaktadır. A vitamini ise, beta hücrelerini harekete geçirmektedir.

İki grup fare üzerinde deney yapan araştırmacılar; ilk grubun genleriyle oynadı ve A vitamini depolamasını engelledi. İkinci gruptakiler A vitaminini besinlerden alabildiler. İlk gruptakiler A vitamini depolayamadığı için beta hücreleri işlevini yitirdi ve insülin üretemediler.

A vitamini eksikliği tip 2 diyabet riskini artırabilir diye belirten araştırmacılar, bu vitaminin eksikliğinin diyabetin tek nedeni olmadığına vurgu yaptı. Bu araştırmanın daha etkili tedavi yöntemlerine ışık tutabileceğini belirttiler.

A Vitamini Ne İşe Yarar, Nerelerde Bulunur?

A vitamini cilt, diş, kemik ve dokular için gereklidir. Retinol olarak isimlendirilmesinin sebebi ise, gözdeki retinada bulunan pigmentlerin üretiminde kullanılmasıdır. A vitamini loş ışıkta görebilme yeteneğini geliştirir, genel göz sağlığını korur.

A vitamini hayvansal olarak retinol olarak alınabilir. Bitkisel kaynaklardan ise karetenoidler olarak bilinen bileşenler olarak alınır ve vücutta A vitamininne dönüştürülür.

Tatlı patates, havuç, ıspanak, şalgam, pazı, kabak, mercimek, kavun, kırmızı biber, domates, pırasa, greyfurt, papaya, bezelye, kuşkonmaz, karpuz, yeşil fasulye, kayısı, brüksel lahanası, brokoli ve maydanoz bitkisel A vitamini kaynaklarıdır.

Ciğer ezmesi, keçi sütü, inek sütü, peynir, yoğurt, yumurta, somon, tuna, sardalya, karides hayvansal A vitamini kaynaklarıdır.