Tekirdağ'ın yöresel lezzetlerinden biri olan ve üzüm üreticilerinin evlerinde ürettiği katı pekmez bulamayı Tekirdağlı olup da bilmeyen yoktur.

Kahvaltılık bir ürün olarak tercih edilen bulamanın rengi açık sarıdan kahverengiye kadar değişebiliyor. Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı  Mehmet Gülcü, Trakya yöresinin, gerek bağ  alanlarının genişliği, gerekse üzüm üretimi ve işlenmesi açısından önemli bir  potansiyele sahip olduğunu söyleyerek, bölgede bağ alanlarının yaklaşık yüzde 69'unun Tekirdağ'da bulunduğunu  belirtti. Bulamanın yapılışına hakkında da bilgiler veren Gülcü, bulamamanın demir oranın yüksek olduğunu vurgulayarak, bulamanın potasyum, kalsiyum  gibi mineral maddeleri de ihtiva ettiğini öne sürdü.

"Üretim tekniğinin hijyenik koşullarda yapılması, uygun ambalaj ve  raf ömrü çalışmalarının ardından bulama endüstriyel şekilde üretilebilir"  şeklinde konuşan Gülcü, zamanla bulamanın ticari amaçla üretiminin de  başlayabileceğini, bu konuda girişimde bulunmak isteyen üreticileri bilgi almak  için kurumlarına beklediklerini sözlerine ekledi.