Burdur Gölü'nün su tutma kapasitesi'nin 7,5 milyar tondan 3,5 milyara düşmesi Burdur için tehlike çanlarını çaldırdı. Bölgedeki tarlaların bilinçsizce sulanması, bölgeye uygun olmayan tarım ürünlerinin ekilmesi ve sadece 1 büyükbaş hayvan için...

Burdur Gölü'nün su tutma kapasitesi'nin, 7,5 milyar tondan 3,5 milyara düşmesi Burdur için tehlike çanlarını çaldırdı. Bölgedeki tarlaların bilinçsizce sulanması, bölgeye uygun olmayan tarım ürünlerinin ekilmesi ve sadece 1 büyükbaş hayvan için 1000 ton suyun harcanması tehlikenin nedeninin sinyalini veriyor.

Son 35 yılda su kapasitesinin 3'te 1'ini kaybeden ve her yıl 330 milyon suyun yok olduğu Burdur'da yarın 'Su Orucu' etkinliğine tüm Dünya'dan grup ve katılımcılar destek verecek. Newyork'tan İstanbul'a kadar birçok grup, konuya dikkat çekmek için hazırladıkları videoları sosyal medya üzerinden paylaşarak çağrıda bulundular.Ayrıca tek yaşam yeri Burdur Gölü olan Burduricus adlı balık türününde bilinçsiz sulama ve buharlaşma nedeniyle yok olacağı gerçeği herkesi tedirgin ediyor.

Etkinlik kapsamında 24 saat de olsa, 1 saat de olsa destek verilmesi konuya dikkat çekilmesi için isteniyor. Etkinlik, mutfakta tarla da su kullanılmamasıyla gerçekleşek ve konuyla ilgili internet ortamında imza toplanacak. 1 saattEtkinliğe 50'nin üzerinde sanatçının destek vereceği bilgisi de verildi.

Birçok derneğin desteğiyle, 27 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek olan etkinlikte 1 gün 'Su Orucu' ve 'Yas' tutulacak.