Dünya genelinde organik tarıma dönüş eğilimi hızla artarken Küba?da transgenetik gıda üretimi yaygınlaştırılıyor. Böylece ülkedeki gıda sıkıntısıyla daha etkin mücadele amaçlanıyor.

Sürdürülebilir organik tarım mı yoksa genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) üretimi mi? Tüm dünyada tartışılan bu sorunun cevabı, yıllardır büyük bir gıda sıkıntısının yaşandığı Küba?da cevabını buldu.

Tarım Bakanlığı, bu ilkbahardan itibaren sıkı bilimsel kontroller altında transgenetik tarım alanlarının genişletileceğini duyurdu. ?Transgenetik? tanımlaması, bir bitkiye farklı türlerden bir veya daha çok genin aktarımı ile elde edilen yeni bitkiyi ifade ediyor.

Tarımsal üretimin yeterli olmaması nedeniyle Küba, gıda ihtiyacının büyük bir bölümün ithal ediyor. Bu da ülke bütçesine ciddi bir yük getiriyor.

Örneğin 2014 yılında, yurtdışından mısır ve soya alımı için yaklaşık 500 milyon ABD Doları ödendi. Küba, her yıl gıda maddesi ithalatına ortalama 2 milyar dolar harcıyor. 11 milyonluk nüfusa ilaveten, her yıl ülkeye gelen yaklaşık 4 milyon turistin gıda ihtiyacının yüzde 75?e yakını ithal ediliyor.

[ucluhaber]