Rize'de geleneksel hale gelen ve her yıl Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen Ovit ilçesindeki etkinliklerde tek seferde en fazla sütlaç pişirme rekor denemesi yapılmıştı. Kilosunun 395 olduğu açıklanan sütlacın 1 aşçı ve 30 aşçı yardımcısı eşliğinde yapıldığı açıklandı. Ayrıca yaklaşık 6 saat süren denemeye gıda...

Rize'de geleneksel hale gelen ve her yıl Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen Ovit ilçesindeki etkinliklerde tek seferde en fazla sütlaç pişirme rekor denemesi yapılmıştı. Kilosunun bin 395 olduğu açıklanan sütlacın 1 aşçı ve 30 aşçı yardımcısı eşliğinde yapıldığı açıklandı. Ayrıca yaklaşık 6 saat süren denemeye gıda, makine mühendisleri ve rekor danışmanlarının da rehberlik ettiği belirtildi.

Sütlacın Karadeniz yöresine ait bir tatlı olması gerçeğine rağmen rekorun Yunanistan'da 303 kilo 74 gramla sütlaç pişirme rekoru kırıldığı da belirtildi. Danışmanlar ve 3 şahidin huzurunda hazırlanan rapor, onaylanmak üzere Guinness Rekorlar Kitabı?nın İngiltere ?deki merkezine gönderildi.Gelen haberde, Londra?da yer alan Guinness Rekorlar Kitabı, rekor denemesini onayladı. 303 kilo ile Yunanistan?ın elinde bulunan 'tek seferde en fazla sütlaç pişirme rekoru' nun Türkiye ?ye geçtiği bilgisi yer aldı.