Tuz tüketiminiz azaltmak için birçok çalışmalar yapılmakta. Bildiğiniz üzere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ekmekteki tuz oranını yüzde 2?den 1,5?e düşürdü. Buna paralel olarak salça, peynir ve zeytin gibi salamura ürünlerine yönelik çalışmalar da yapılıyor.

Tuz kullanımında ülke olarak birinci olduğumuzu açıklayan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ?Günlük ortalama tuz tüketimini 18 gramdan 15 grama düşürdüğümüzde tedavi ücretlerinden 2 milyar dolar tasarruf sağlarız.? şeklinde konuştu.

Çok fazla tuz kullanımının böbrek yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklara yol açtığını aktaran Timur Erk, gövde için günlük 6 gram tuzun yeterli olduğunu dile getirdi. Türk halkının günlük 18 gram tuz kullandığını ifade ederek açıklamasını şu sözler ile sürdürdü:

''Türkiye tuz kullanımında dünya şampiyonu. Adana?da Türkiye şampiyonu, günlük ortalama 24 gram tuz kullanımı var. Ne olursa olsun aşırı tuz tüketiminden kaçmamız lazım geliyor. Günlük ortalama tuz tüketimini 18 gramdan 15 grama düşürdüğümüzde tuz kullanımına bağlı hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların tedavi ücretlerinden senede 2 milyar dolar tasarruf etmiş olacağız. Bu yüzden beslenmemize, tuz kullanımına çok fazla itina göstermeliyiz. Bütün yargı mensuplarımızı, çalışanlarımızı organ bağışı yapmaya, tuz kullanımını azaltmaya davet ediyoruz.?