Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, piyasada ayçiçeği yağı olarak satılan bazı yağların içinde ciddi oranda aspir yağı karışımı olduğunu düşündüklerini belirtti.

Büyükhelvacıgil,yaptığı açıklamada, tağşiş edilmiş ürünlerin sektörün en büyük sorunlarından olduğunu söyledi.

Uyarılara rağmen hem iç piyasaya hem de ihracata yönelik ürünlerde tağşişin yaygınlaştığını dile getiren Büyükhelvacıgil, özellikle ayçiçeği ham yağı ile kanola, aspir tohumlarından elde edilen ham yağlar arasındaki fiyat farklılıklarının tağşiş sorununa yol açtığının altını çizdi.

Sektörün bu yılın ilk 5 ayına ilişkin rakamlar değerlendirildiğinde ayçiçeği ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 düştüğünü ifade eden Büyükhelvacıgil, buna karşın kanola, aspir gibi diğer yağlı tohum ithalatında ise artış yaşandığını kaydetti.

Suriye'ye yapılan ve son 5 yılda 10 misli artan sektör ihracatında tağşişten şüphe ettiklerini anlatan Büyükhelvacıgil, "Diğer taraftan sıfır gümrük vergisiyle ithal edilen ham yağlar da iç piyasada haksız rekabete sebep oluyor?? dedi.

Piyasada ayçiçeği yağı olarak satılan bazı yağların içinde ciddi oranda aspir yağı karışımı olduğunu düşündüklerine dikkati çeken Büyükhelvacıgil, "Vatandaşlarımız yağ alırken dikkat etmeli. Aldığı yağın etiketindeki içeriğe mutlaka bakmalı, çok ucuz yağları sorgulamalı." ifadelerini kullandı.*
Tağşiş ile mücadelede sonuç alınabilmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerin ve gümrük kapılarındaki kontrollerin artırılması ve caydırıcı cezalar uygulanmasına ilişkin taleplerini daha önce dile getirdiklerini anımsatan Büyükhelvacıgil, taleplerinin hükümet tarafından dikkate alınmasından memnun olduklarını söyledi. Büyükhelvacıgil, yaptırımların etkili şekilde uygulandığını belirterek, gösterdikleri gayret dolayısıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e teşekkür etti.


[ucluhaber]
*