Çin'in Ukrayna'dan 50 yıllığına kiralamak istediği Belçika büyüklüğündeki arazi, Ukrayna'nın 5'te 1'ine takabül ediyor.

Xian Jiaotong Liverpool Üniversitesi Doç. Dr. Ahmet Göncü, Çin'in Bulgaristan'dan Arjantin'e, Afrika'dan ABD'ye birçok yerde toprak ve arazi satın aldığın ya da uzun süreli kiraladığını belirterek, "Ukrayna'da Çin'in 50 yıllığına kullanım hakkını almak istediği arazi Belçika büyüklüğünde ve Ukrayna'nın yüzölçümünün yaklaşık yüzde 5''i seviyesinde" dedi.

Çin'in yurt dışında edindiği tarım arazilerini değerlendiren Göncü, Çin'in kendi toplumunun artan gıda talebi nedeniyle arzı güven altına almaya ve düzenli olarak artırmaya çalıştığına işaret ederek, Çin'in kalkınma planında tarımda yüzde 95 oranında kendine yeterli olabilme hedefi bulunduğunu belirtti.

Göncü, dünya nüfusunun yaklaşık beşte birine sahip olan Çin'in ekilebilir toprak alanı açısından dünyadaki tarım alanlarının yüzde 9'una sahip olduğunu anlatan Göncü, Çin ekonomisi büyüdükçe zenginleşen Çinli nüfusun gıda talebinin giderek arttığını, Çin yönetiminin de enflasyon yaratmadan artan talebi karşılayabilmek için yurt dışında tarım arazileri satın aldığını veya uzun süreliğine kiraladığını söyledi.

Çin'in bu şekilde tarım ürünlerindeki arzı artırmaya çalıştığını vurgulayan Göncü, Çin'in ciddi miktarlarda tarım arazileri satın aldığı ülkelerin başında Ukrayna, Brezilya, Arjantin, ABD ve Afrika'nın geldiğini dile getirdi.

Göncü, 2009'da Çin'in yurt dışındaki tarım arazilerinin 2 milyon hektar civarında olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ukrayna'da Çin'in 50 yıllığına kullanım hakkını almak istediği arazi Belçika büyüklüğünde ve Ukrayna'nın yüzölçümünün yaklaşık yüzde 5''i seviyesinde, Tabii Ukrayna'da savaş olması Çin açısından caydırıcı olabilir işin o kısmını zaman gösterecek. Sonuçta Çin Bulgaristan'dan Arjantin'e, Afrika'ya, ABD'ye birçok yerde toprak ve arazi satın alıyor ya da uzun süreli kiralıyor. Yurt dışında kullanılan veya satın alınan arazinin toplam miktarıyla ilgili net bir veri yok. Ayrıca bunu açıklamak istediklerini de hiç zannetmiyorum. Sonuçta sadece Ukrayna'da ilgilendikleri arazi Belçika büyüklüğünde. Buna diğer ülkelerde aldıkları veya kiraladıkları arazileri katarsanız eminim oldukça büyük bir alan çıkacaktır. Ancak Çin bu tarz bilgileri pek paylaşan bir ülke değil. Sonuçta tepki oluşmasından çekinmekteler. Zaten, Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerde Çin belli bir tepki çekmiş durumda bunun yaygınlaşmasından çekinmekteler. Bu nedenle Çin, yurt dışındaki tarım arazileriyle ilgili bilgi vermekten kaçınıyor. Birçok gelişmekte olan ülke Çin'in genişlemeci ekonomik politikalarından rahatsız."