6 sonuçtan 1 ile 6 arası
 1. #1
  selim84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selim84 çevrimdışı Üyelik tarihi: 26.11.2008 Son online zamanı: 05.12.2018

  Mesajları
  329
  Konuları
  216
  Eklentileri
  42
  Kredisi
  2206
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye

  Standart Un fabrikası - yardım

  Merhaba arkadaşlar,
  Un fabrikasında kullanılan makinalar, fiyatları ve akış diyagramlarına ulaşabileceğim bir kaynak arıyorum. Bildiğiniz bir web sitesi, ilgili bir yazı ya da un fabrikası projesi varsa lütfen paylaşırmısınız. Teşekkürler...


 2. #2
  selim84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selim84 çevrimdışı Üyelik tarihi: 26.11.2008 Son online zamanı: 05.12.2018

  Mesajları
  329
  Konuları
  216
  Eklentileri
  42
  Kredisi
  2206
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Arkadaşlar elinde gerçekten bu konuyla ilgili yazı, bilgi olan yok mu? Mini bir fizibilite hazırlamam gerekiyor acilen.
  Kısa zamanda, aniden istendiği için bu kadar çaresiz kaldım. Bu arada, eğer elinde belge olupda öğrenci olduğumu sanarak araştırsın diye düşünen, bu sebeple paylaşmayan arkadaşlar varsa belirteyimki öğrenci değilim


 3. #3
  phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

  Mesajları
  416
  Konuları
  31
  Eklentileri
  9
  Kredisi
  572
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  forumda bulunan bir fizibilite raporunu revize edin derim ben... ,

  elinde olan biri olsa yardımcı olurdu muhtemelen =(


 4. #4
  ayşegül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ayşegül çevrimdışı Üyelik tarihi: 05.04.2007 Son online zamanı: 03.03.2012

  Mesajları
  700
  Konuları
  320
  Eklentileri
  40
  Kredisi
  2064
  Harcanan
  0
  Kalan
  2064
  Un fabrikasında kullanılan makinalar
  KULLANILAN MAKİNALAR

  Temizleme ve Tavlama Bölümü Makinaları

  Orta Basınç Aspiratör

  Temizleme bölümü makinaları, silo makinaları, irmik sasörü v.b makinaların çalışmasında hava kaynağı olarak kullanılır. Bu makinalar değişik ebat ve motor güçlerinde, kapasite gereğine göre üretilir. Değirmencilik sanayinin değişik bölümlerinde kullanım alanları vardır

  Cebri Tavlama : AKCT model cebri tav makinası buğday ve tav suyunu birbirine oğuşturmak suretiyle suyun homojen bir şekilde buğday tarafından kısa bir dinlenme sürecinde emilmesini sağlar. Bu tavlama esnasında yıkama makinalarında olduğu gibi atık su oluşmadığından çevre
  kirliliği yönünden Avrupa standartlarına uygun olduğu gibi tav suyunun buğday tarafından homojen bir şekilde emilmesi de öğütme prosesi bakımından büyük avantaj sağlar.

  Çekiçli Değirmen :Çekiçli değirmenler özellikle yem fabrikalarında, yem için kullanılacak olan tahıl ve malzemelerin makinanın üzerine konan değişik elekler sayesinde istenilen kalibrasyonda parçalanmasını temin eder.
  Bu tipler genellikle yüksek kapasiteye sahiptir. Düşük kapasiteli çekiçli değirmenler ise un fabrikalarının buğday temizleme bölümünden çıkan çıkıntı yabancı maddelerin ve kırıkların yem fabrikalarında
  olduğu gibi istenilen kalibrasyonda parçalanmasını sağlar.

  Çöp Sasörü : AKCS model çöp sasörü makinalarımız temizleme ve hububatı diğer tanecikli materyallerden ayırmakta kullanılır. Değirmen projesinde temizlik bölümünde bulunur kaba ve ince cisimleri hava kanalı yada tarar makinası yardımıyla düşük yoğunluklu cisimlerden ayırır.

  Hava Kanalı: Hava kanalı düşük yoğunluklu maddelerin hava yardımı ile ağır tanelerden ayrılmasın da kullanılır. Bu makina sayesinde istenilen hububat tozdan, kepekten, kabuklardan ve bunun gibi hafif istenilmeyen
  taneciklerden havada yüzerek ayrılır.

  Kabuk Soyucu : Kabuk soyucu buğdayın üzerine yapışık kalan pislikleri göbek kıvrımında ve tüylü dip tarafa gelişen bakterileri buğdayı birbirine ovuşturmak suretiyle gerçek kabuğu zedelemeden temizler.

  Vibro Tarar : Vibro tarar hava kanalı gibi vibrasyon ile eşit bir şekilde yedirilen taneleri alttan gelen hava akımı ile ağırlıklarına göre ayırır. Havada yüzen tanelerden ağır ve sağlam olanlar aşağı düşerken, zayıf ve hasta taneler tozla beraber dışarı atılır. Hava kanalında bu toz ve hasta taneler doğrudan siklona giderken tararda önce genişleme haznesine girer. Burada taneler çöker, siklona yalnız toz gider.

  Taş Ayırıcı :Taş, metal ve cam parçaları gibi ağır yabancı maddeleri tırtıllı bir elek yüzeyine temin edilen bir hava yastığı yardımıyla temizlenmiş üründen yoğunluk esasına göre ayırmak için kullanılır

  Triyör: Triyör, hububatın içinde bulunan ve elemeyle ayrılamayan yabancı maddeleri veya hububatın kendisini yuvarlak veya uzun tane olarak biçimine göre ayıran döner silindir şeklinde bir makinadır. Kapasitesine göre tekli veya ikili olduğu gibi gereğinde ilaveten uzun ve yuvarlak tane kontrol sistemleri de eklenebilir.

  Elevatör :Elevatör her çeşit tanecikli ve toz haldeki ürünün dikey olarak taşınması için kullanılan makinedır

  .Helezon Götürücü :Helezon götürücü makinaları her türlü hububatın ve bitmiş mamülün yatay taşımasında kullanılır. Uzunlukları işin gereğine göre ayarlanır.

  Mıknatıs :Metal parçalarının üründen ayrılması gereken heryerde kullanılır

  Paçal

  Paçal makinası, istenilen oranda hububatın karıştırılması ve değirmen üretim değerinin kontrol edilmesi için kullanılır. Paçal makinası değirmenin beslenmesi için aynı oran ve miktarda hububatı sağlar.

  Pnömatik Klape : Pnömatik klape ürünün yönünü ihtiyaçlara göre değiştirmek için kullanılır

  Siklon : Un ve yem sanayinde kaba toz ile havayı birbirinden ayırmada hava kilidiyle beraber kullanılır.

  Siklonet : Pnömatik sistemde hava kilidiyle birlikte kullanılır. Santrifüj etkisi ile malı havadan ayırır.

  Silo Boşaltıcı : Silo boşaltıcı makinaları çelik yada beton silolardan un, irmik, kepek v.b. ürünleri boşaltmada kullanılan makinalardır.

  Tüp Vida :Bu makina genellikle silodan gelen malzemenin taşınması için silo boşaltıcıların altında bulunur.Uzunlukları işin gereklerine göre ayarlanır. Makina dik, yatay ve bükümlü taşımada dağıtıcı toplayıcı, besleyici yada boşaltıcı olarak kullanılabilir.

  Değirmen Bölümü MAKİNALARI

  Blover : Blover makinesı filtre torbalarının temizlenmesinde ve her çeşit tanecikli ve toz haldeki ürünün taşınmasında hava kaynağı olarak kullanılır.

  İrmik Sasörü :İrmik sasörü makinesı un ve irmik fabrikalarında irmiği temizlemek ve sınıflandırmak için kullanılır. Ayrıca iki katlı modelleride mevcuttur.

  Kepek Fırçası :Kepek fırçası makinesi kepeğe yapışık durumda bulunan ve öğütülerek ayrılmayan un taneciklerini ayırmak için kullanılır. Amaç bu parçacıkları ayırarak un verimini artırmaktır.Makina çalışırkende ayarlanması mümkündür.

  Vals : Vals değirmenlerin en önemli makinalarından biri olup öğütülebilecek her türlü malı karşılıklı iç içe dönen çelik döküm olan silindirlerin arasından geçerken ayarlanabilir baskı neticesinde istenilen kalibrasyonda inceltir yani öğütür. Silindir uzunlukları ve silindir devirleri yüksek kapasiteye erişmeyi sağlar.Özellikle un ve irmik fabrikalarında diyagram prosesinin gereğine göre çift ve tek katlı olarak kullanılır.

  Detaşör :Valsten çıkıp eleğe giden pullanmış malzemenin savrulup kolay elenmesini temin eden makinadır.

  Filtre :Filtreler sanayide ister orta basınçlı toz aspiratörlerinde olsun isterse yüksek basınçlı pnömatik aspiratörlerinde olsun bu aspiratörlerin topladığı tozla karışık kirli havayı tozdan ayırarak havanın temiz bir şekilde bacadan atılmasını sağlar.

  Hava Kilidi : Pnömatik sistemde hava ile ürünü birbirinden ayırmada kullanılan makinadır

  İrmik Kırıcı :Parçalama gerektiren her türlü amaçla kullanılır. Genellikle değirmenlerde pullanmış malları ayırmada ve irmiklerin parçalanmasında yardımcı olarak kullanılır ve öğütme işlemine destek olur

  Metal Kare EleK : Metal kare elek gıda sektöründe hemen hemen her türlü malı elemek suretiyle değişik fransiyonlara ayırmada kullanılır. Özelliği kare şeklindeki elek kasalarında eski ahşap eleklerde olduğu gibi malı götürücü paletlerin bulunmaması ve böylece daha temiz elek altı elde edildiğinden bilhassa un fabrikalarında düşük küllü un elde edilebilmesidir.Malın takılı kalabileceği ölü noktalar olmadığından böcek tutma olasılığıda çok azdır.Eleme yüzeyi çok olduğundan yüksek kapasiteye sahiptir.

  Kontrol Eleği :Kontrol eleği makinası ürünlerin sınıflandırılması, kalibrasyonu ve elenen mallarda muhtemelen bulunabilecekböcek yumurtalarını yakalamada kullanılır. Minumum ölçülerle yüksek verimli olup elekleri kolaylıkla değiştirilebilir.

  Pnömatik Fan : Yüksek basınçlı aspiratör olarak tanımlanır. Pnömatik aspiratörler katlar arasında taşımayı sağlayan hava kaynağı olarak kullanılır. İhtiyaca göre çeşitli debi, basınç ve motor güçlerine göre üretilmektedir.

  Torbalama Kantar :Kullanımı ve servisi kolay elektropnömatik kontrollü hızlı ve hassas tartımı amaçlayan şekilde dizayn edilmiş bir makinadır.

  Randıman Kantarı


 5. #5
  Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Sinan COSKUN çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.02.2007 Son online zamanı: Dün

  Mesajları
  1653
  Konuları
  4126
  Eklentileri
  51
  Kredisi
  2737
  Harcanan
  Yönetici
  Kalan
  Yönetici
  Ayşegül hanım paylaştığınız iki dosya konu olarak kaydırılmıştır. Konulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin

  http://www.forumfood.net/showthread.php?t=17056
  http://www.forumfood.net/showthread.php?t=17055

  - -

 6. #6
  selim84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selim84 çevrimdışı Üyelik tarihi: 26.11.2008 Son online zamanı: 05.12.2018

  Mesajları
  329
  Konuları
  216
  Eklentileri
  42
  Kredisi
  2206
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Arkadaşlar ilginize ve paylaşımlşarınıza çok teşekkür ederim, gerçekten çok makbule geçti, bu siteyi kurandan, emeği geçenlerin hepsinden Allah razı olsun.


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. yem fabrikası haccp hazırlama yardım
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan hanifisari
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 09.10.2017, 09:12
 2. konserve fabrikası ve konserve hakkında genel bilgi; konserve fabrikası atık suyu
  Ürün ve Üretim Konusunda Destek forum içinde, yazan murat55
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 23.03.2014, 13:43
 3. Un Fabrikası , Fındık - Mısır Unu , Füre Üretimi Yardım
  Kalite Sistemleri Üzerine Destek forum içinde, yazan o_listening
  Yorum: 17
  Son Mesaj: 27.08.2012, 10:42
 4. Yardım/ Un fabrikası ekipmanları
  Ürün ve Üretim Konusunda Destek forum içinde, yazan neorli
  Yorum: 7
  Son Mesaj: 14.03.2011, 14:20
 5. yardım talebi (yağ fabrikası ıso 22000 dokümanları hk)
  Kalite Sistemleri Üzerine Destek forum içinde, yazan Mral
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.11.2008, 16:01

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed