Artan gıda fiyatlarını yorumlayan üreticiler, fiyatların onlardan çıktığında gayet uygun olduğunu söyleseler de aracılar tarafından eklenen iki katı fiyatlar üreticiyi de tüketiciyi de zor drumda bırakıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar...

Artan gıda fiyatlarını yorumlayan üreticiler, fiyatların onlardan çıktığında gayet uygun olduğunu söyleseler de aracılar tarafından eklenen iki katı fiyatlar üreticiyi de tüketiciyi de zor drumda bırakıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ile market arasındaki farkın, mandalina ve maydanozda 6,4 kata ulaştığını belirterek, üretici ve tüketicinin zarar görmemesi için acilen aradaki makasın daraltılması gerektiğini söyledi.Üreticide 30 kuruş olan mandalinayı tüketicinin 1 lira 92 kuruşa, 13 kuruş olan maydanozu 80 kuruşa alabildiğine dikkati çeken Bayraktar, üreticide 45 kuruş olan ıspanak 2 lira 51 kuruşa, 42 kuruş olan portakal 2 lira 25 kuruşa, 5 lira 5 kuruş olan kuru incir 23 lira 80 kuruşa, adedi 50 kuruş olan marulun 2 lira 8 kuruşa markette tüketiciye satıldığını iddia etti.

?Bu kadar fiyat farkı oluşmasının mantıklı hiçbir açıklaması yok? diyen Bayraktar, tarla ile market arasındaki herkesi konuyla ilgili sorumlu davranmaya davet ederek bu durumun açıklamasının olmadığını vurguladı.