Mersin Üniversitesi?nde kurulan merkezde hem üretim, hem araştırma yapılıyor.

Unlu mamuller üzerine araştırma-geliştirme ve laboratuvar çalışmaları yürüten Mersin Üniversitesi (MEÜ) Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2008 yılından bu yana ürettiği unlu mamullerle üniversite personel ve öğrencilerine hizmet veriyor.

Gıda üretim ve araştırmalarında yeni teknolojileri uygulamak, bölgesel ve ulusal problemler için çözüm üretmek, üretim girdileri ve son üründe kalite ve standardizasyon denetimleri yapabilecek alt yapıyı oluşturmak gibi çalışmalar yürüten merkezde, yurt içi ve yurt dışı kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak ortak projeler üretiliyor.

Merkezin müdürlüğü görevini Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Sayar, merkez bünyesinde aylık tahmini üretim kapasitesinin 50 bin ekmek olmak üzere 100 bin adet unlu mamul üretim tesisinin mevcut olduğunu söyledi. Merkezin 2007 yılında bilimsel araştırma projesi olarak kurulduğunu kaydeden Sayar, endüstriyel üretimin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yapıldığını belirtti.

Gerek yemekhanelerde gerek kantinlerde bulunan her türlü unlu mamulün merkez bünyesinde yapıldığını söyleyen üretim birimi sorumlusu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Eyyup Güler ise günde yaklaşık olarak 6 bin roll ekmeği, bin tane kepekli roll ekmeği, 500 döner ekmeği, 800-1000 arası simit, bin 600 civarı poğaça, 150-200 tane sandviç, 5 tepsi kadar ıslak kek ve tiramisu üretildiğini vurguladı. Güler ayrıca sipariş üzerine ekmek ve yaş pasta da yapıldığını sözlerine ekledi.