9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figen YÜCE çevrimdışı Üyelik tarihi: 24.05.2007 Son online zamanı: 19.04.2021

Mesajları
    1837
    Konuları
    292
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3076
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye

Standart Üretimde cep telefonu kullanımını önlemek ?

Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin,

Mesai saatleri içersinde üretim alanında çalışanların cep telefonu kullanmasını engellemek için ne gibi yöntemler uyguluyorsunuz, paylaşırsanız sevinirim.

Figen YÜCE
    T.C. Pamukkale Üniversitesi
    Öğretim Görevlisi

gülşah_8484 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gülşah_8484 çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.05.2008 Son online zamanı: 31.01.2019

Mesajları
    149
    Konuları
    22
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    273
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Merhabalar Figen Hanım,
    Alanımız farklı da olsa, bizde önceden cep telefonuyla konuşmalardan dolayı problemler yaşandığı için, yönetim dışında personelin cep telefonunu otele sokması yasak. girişte yaptırılmış olan kilitli kutulara telefonlarını koyuyor, akşam çıkarken de ordan kendilerine ait anahtarla açıp alıyorlar. konu hakkında yönetimle görüştünüz mü, belki bu dediğime benzer bir yöntem uygulayabilirsiniz? sabah girerkne kendilerine ait cep telefonu kutularına telefonları koyarlar, çıkarken alırlar. cep telefonu kullanımı hijyene çok aykırı, zannetmiyorum ki insanlar telefonlarını kullandıktan sonra ellerini yıkayıp işe devam etsinler..

hi_axy07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hi_axy07 çevrimdışı Üyelik tarihi: 28.09.2008 Son online zamanı: 31.05.2021

Mesajları
    495
    Konuları
    91
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1096
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Bu konuda öncelikle yönetim arkanızda olmalı..Yönetimin onay ve desteğini aldıktan sonra iç yazışmayla duyurun..
    Ben önceki çalıştığım iş yerinde yönetimle bu konuyu görüştüm.destek verdiler. İşletme girişinde personel puantajlarını imzalarken cep tlf nlarını güvenliğe bırakıyordu. iş çıkışındada alıyordu. Eğerki bi personelin tlf nunu bi numara sürekli olarak arıyorsa güvenlik cep telefonunun sahibi personele haber veriyordu.
    Güvenliğe cep telefonunu bırakmayıp üretim alanına katanları tespit edersem tutanak tutuyordum..
    ilk başta dedim ya.
    En önemlisi yönetimin desteği...

Mesajları
    1837
    Konuları
    292
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3076
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Yönetimle bu konuyu bir süredir konuşuyoruz zaten, tam destek arkamdalar yani çok şükür o konuda bir sıkıntım yok ancak mantıklı bir çözüm bulmam lazım, kilitli telefon dolapları yada kutuları bizim de aklımıza geldi, her bölüm için ayrı dolap yaptırıp telefonları orda toplamak mantıklı gibi sanki (soyunma odalarında bırakmalarını bazı nedenlerden dolayı istemiyoruz) yada telefonları toplamadan yasaklamak mesai saatleri içersinde konuşanları tespit edince tutanak tutup bir günlük yevmiyesini kesmek... bilemiyorum hangisi daha uygun olur.
    Cep telefonları hem hijyen hem de iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından gerçekten tehlike arz ediyor, trafikte telefonla konuşmak kadar tehlikeli, üretimde ağır makinalar mevcut...

Figen YÜCE
    Öğretim Görevlisi

pasteissue çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.11.2008 Son online zamanı: 19.05.2012

Mesajları
    5
    Konuları
    3
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    Çözümü her zaman siz bulmak zorunda değilsiniz...

Bence konu ile ilgili tüm personeli içerecek bir toplantı düzenleyip toplantıda personel'e cep telefonunun üretim alanındaki sakıncalarını anlatıp öncelikle onların kafalarında konunun yer etmesini ve az çok ikna olmalarını sağlayabilirsiniz.

Toplantının ilerleyen saatlerinde onların konu hakkındaki fikirlerini paylaşmalarını, katılımcı olmalarını sağlayabilir ve onların kendi çözümlerini bulmalarına yol açabilirsiniz.

Bulunacak en doğru çözüm toplantı esnasında belirlenebilir yani uzlaşma sağlanır ve ne zaman ve ne gibi şartlarda uygulanacağı tartışılır karara bağlanır.

Çözümün kimin olduğu önemli değil neticede kendi içlerinden birinin bu çözümü bulmuş olması onlar için tatmin edici bir durum ve ayrıca başka yeni problemlerde de yeni çözüm arayışlarına girmeleri için diğerlerini kamçılayacaktır.

Kendi buldukları çözüm en doğru çözümdür bence ve bu gibi durumlarda uygulamada da pek zorluk çekilmez.

Tabi yönetimin sizi desteklemesinin yanında bu tip bir düşünce ve toplantı tarzını da destekliyor olmalı...

Mesajları
    1837
    Konuları
    292
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3076
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Öneriniz için teşekkür ederim...

Yönetim mantıklı olan herşeyde (personel ayrımı yapmaksızın) destek !!!
    Zaten sorunumuz da çözümü kimin bulduğu aşamasında değil, nasıl bir çözüm bulunmalı aşamasında! Personele cep telefonunun üretime girmesinin ne gibi sakıncaları olduğu daha önce anlatıldı ancak bugün daha detaylı bir toplantı yapılacak, biz de bu toplantıdan önce personele ne gibi çözümler sunabiliriz diye bir ön hazırlık yapıyoruz, yoksa kuralları biz koyarız, astığımız astık, kestiğimiz kestik mantığı yok bu şirkette

Figen YÜCE
    Öğretim Görevlisi

rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rosemant çevrimdışı Üyelik tarihi: 07.05.2008 Son online zamanı: 09.06.2015

Mesajları
    234
    Konuları
    63
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0
    Kalan
    791
    Yönetim desteği evet çok önemli. Biz (otel) aylarca cep telefonunu kapıda topladık ve içeri almadık. Ancak personel çok mutsuzdu. İnsana dayalı üretim yapıyoruz ve bazı küçük şeyler gerçekten üretim üzerinde çok etkili oluyor. Kendinizi bir düşünün sırf bu sebepten bende aylarca cep telefonumu kullanmadım ofiste bıraktım ancak bütün gün şirket telefonum elimde gezdim mecburen. Bölü şeflerimizin tümünde şirket telefonu var. Sonuç olarak yine elimizde telefonla bu işi yasaklayan bizler üretim alanına girdik.
    Turizm memnuniyete dayalı bir sektör mutlu personel mutlu misafire sebep oluyor aksi durumda en kaliteli içkiyi en lüks kadehte sunan asık yüzlü bir personel bütün ihtişamı yok edebiliyor.
    Ben tüm eğitimlerde cep telefonu üzerinde duruyorum. Cep telefonu nerelere konuyor ne gibi bakteriler bulaşıyor amacımız ne , çapraz bulaşmanın en güzel ve modern örneği olduğunu anlatıyorum personelde hak veriyor. Gıda güvenliği dikkate alındığında nasıl kullanmalı bunu konuşuyoruz.
    Fabrikasyon üretimde durum mutlaka farklı olmalı ancak catering ve turizm biraz daha esnek olabilir belki de...

solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    solway çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.12.2008 Son online zamanı: 26.09.2019

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    karşıt bir görüş belirtmek gerekirse şunları söyleyebilirim:
    1-2 yıl öncesine kadar ben de çalışanların cep telefonlarını üretim alanında kullanmalarına sinir oluyordum hatta hijyen formunda belirlediğim ilk kontrol noktalarından biri de buydu.işçilere dünyanın fırçasını attım çalan cep telefonları yüzünden.sorunu %100 çözemedim ama oldukça azalttım.(zaten %100 çözmeye de imkan yok)
    o aralar televizyonda cep telefonlarındaki mikropları karikatürize eden salak bir reklam filmi yayınlanıyordu.filmi seyrederken cep telefonundan swap alıp işçilere göstermek aklıma geldi.
    pis bulduğum bir işçinin cep telefonundan (ki vıcık vıcık cilt yağı vardı ekranında) toplam canlı ekimi yaptım.çok berbat şeyler çıkmasını bekliyordum ama şu an hatırlayamadığım çok önemsiz bir rakam çıktı.o günden beri cep telefonu yasağını pek denetlemiyorum.
    ha, adam salya sümük hastadır.o zaman telefonu da hasta olur ama sen hasta adamı zaten üretim alanında çalıştırıyorsan sorunu kendinde aramalısın telefonda değil.bu ve benzeri durumlar haricinde bence telefonlar mikrobiyolojik olarak masumdur tıpkı kuru olan diğer nesneler gibi.
    1000'den fazla yüzey örneklemesi yapan ve hala ütopik bir çok noktada denetim amaçlı araştırma yapmaya devam eden biri olarak, kitaplarda ne yazarsa yazsın, tv ve deterjan kutularında ne denirse densin kuru olan ve üzerinde kaliteli,enerji verici vs.. besin artıkları bulunmayan hiçbir şeyde sürekli bir mikroorganizma yaşamı olacağına inanmıyorum.zavallıcık kazara oraya bulaşmıştır.kendisi için de talihsiz bi durumdur,üreyemez yiyemez içemez, yok olur gider.olay bundan ibarettir.
    yukarıda çağdaş bir görüş olarak işçilerin katılımıyla konunun nasıl yasak edileceğinin belirlenebileceği savunulmuş.ben bu görüşe de katılmıyorum.anlatması uzun sürer ama bu adamlar topluca hareket edebilselerdi her şey bu kadar kapitalist olmazdı zaten.
    olayı öyle bir çığırından çıkarırlar ki her şey eskisinden daha kötü bir hale gelebilir.hepsi başta uzlaşmış gibi görünse de durumu otorite zaafiyeti olarak algılayıp zaman içinde kendi uygulamalarını geliştirirler ve uygulamalar birbiririnden farklı olur.
    ödül sistemi hariç çağdaş hiçbir yaklaşımdan bu zamana kadar bi fayda görmedim.
    öyle gerizekalılıklar yapıyorlar ki kılıcınızı kınından çıkarmadan yapamıyorsunuz.
    neyse
    uzun konular bunlar yaz yaz bitmez.özetle görüşüm şu: adamların işlerinden kaytarmalarına neden olmuyorsa bence mikrobiyolojik olarak sıkıntı yok.

Mesajları
    1837
    Konuları
    292
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3076
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Hijyen açısından cep telefonu bence gerçekten önemli bir risk faktörü ancak, kısıtlama sebeplerimiz içersinde biraz daha geri planda. Bizi asıl rahatsız eden mesai satleri içersinde mesajlaşmak, diğer arkadaşlarının tepkisini çekmek, iş güvenliğini tehlikeye düşürmek (cep telefonunu asansör boşluğuna düşürüp kendi çabalarıyla çıkarmaya çalışmak vb.) gibi nedenlerdi. Şimdilik çok kırıcı olmamakla birlikte hallettik sorunumuzu. Telefonları toplamadık ancak bazı yaptırımları olacağını anlattık. Bakalım zaman ne gösterecek...

Figen YÜCE
    Öğretim Görevlisi

Advertising

Advertising