Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamayla, Türkiye'nin yemeklik yağ üretiminde, gıda, kimya, kozmetik sanayinde ve biodizel yapımında kullanılan aspirin üretiminde hedefi büyüttüğü açıklandı. Bakanlık, Türkiye'nin aspir üreten ülkeler arasında 7. sıraya yükseldiğini bildirdi. Bakanlık desteklemelerle birlikte...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamayla, Türkiye'nin yemeklik yağ üretiminde, gıda, kimya, kozmetik sanayinde ve biodizel yapımında kullanılan aspirin üretiminde hedefi büyüttüğü açıklandı. Bakanlık, Türkiye'nin aspir üreten ülkeler arasında 7. sıraya yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık desteklemelerle birlikte rekor düzeye ulaşan aspir üretiminin 2002 yılında 25 tonken, 2013'te 45 bin tona yükseldiğini açıkladı. 2014 yılnda da 76 bin tonluk üretim beklendiği ifade edildi. Bakanlık, ortalama 110-140 günde yetişebilen tek yıllık uzun gün yağ bitkisi olan aspirin, kuraklığa ve soğukluğa dayanıklı olduğunu, kıraç alanlarda yetiştirilebildiğini ve ilkbaharda ekiminin yapılabilir olması nedeniyle üreticiler tarafından tercih edilen bir ürün olduğunu belirtti. Ayrıca, yılda iki kez üretim yapabilme imkanı sunan aspir bitkisinin, gıdadan biodizel yapımına kadar birçok alanda ham madde olarak kullanıldığı ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığı açıklamalara eklendi.

Açıklamada, Bakanlığın aspir üretimini artırmak için kilogram başına 22 kuruş olan fark desteği ödemesini 45 kuruşa çıkardığı, mazot, gübre, toprak analizi, sertifikalı tohumluk gibi desteklerle beraber dekar başına verilen destek miktarının 91 liraya ulaştığına işaret edilerek, bu desteklerle maliyetin yaklaşık yüzde 80'inin karşılandığı ifade edildi.

Dünyada 2012 yılı itibarıyla yaklaşık 834 bin ton üretimi yapılan aspire son yıllarda üreticinin yoğun ilgi göstermesiyle Türkiye'nin, aspir üreten ülkeler arasında 7. sıraya yükseldiği belirten Bakanlık, Aspir bitkisinin iklim ve toprak isteği diğer yağ bitkilerine göre daha az seçici olması özelliğiyle üreticiye değişik koşullarda üretim yapabilme imkanı sunduğunu belirtti. Suya ihtiyaç duymadan yetişebilen aspir özellikle kurak bölgelerde üreticiler tarafından tercih edilebiliyor olması ve ülkemizde nadasa bırakılan tarım alanları son yıllarda aspir ekimi ile değerlendirildiği de Bakanlığın açıklamalarında yer aldı.