Kayseri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, 38 farklı ürünle ilgili coğrafi işaret ve geleneksel ürün çalışmalarının yapılacağını söyledi.

38 gıda ürünü için? Çalışma başlatıldı

Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescili yapılan 200 coğrafi işaretin 10'unun Kayseri'ye ait olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, 38 farklı ürünle ilgili coğrafi işaret ve geleneksel ürün çalışmalarının yapılacağını söyledi.

Coğrafi işaret tescili ile taklitçiliğin önüne geçildiğini kaydeden İl Müdürü Kamil Akçadırcı, yöresel ürün kategorisine giren ürünlerin piyasa değerinin yüzde 20 daha üstünde satıldığına dikkat çekti.

Bu kapsamda Kayseri'de yapılan çalışmadan coğrafi işaret ya da geleneksel ürün tescili alabilecek 38 ürün belirlendiğini ifade eden İl Müdürü Kamil Akçadırcı, "Develi Gacer Buğdayı, Cırgalan Biberi, Erkilet Kedi Bacağı, Bezdirme, Nevzine, Pöç Tandır Kebabı, Cehri, Pırtımpırt Yemeği, Gömeç Fasulyesi, Pınarbaşı Çerkez Peyniri, Kayseri Taşı ve Sarız Kilimi gibi 38 ürüne dair çalışma yapılacaktır." diye konuştu.

[ucluhaber]
*