Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait 2 bin 500 dönüm arazide yapılan üretimler sayesinde uygulamalı eğitimin en iyi örneği veriliyor.

Sekiz farklı bölümdeki öğrenciler; şehir efsanesi; 'ziraat mühendisleri iş bulabilecek mi?' söylemini tamamen tersine çevirmeye hazırlanıyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi, üniversite bütçesine  büyük katkı sağlayan birbirinden farklı üretimlere imza atıyor. Deve kuşu yumurtasından, ketçaba, elma sirkesinden, konserve meyvelere, tarhanadan yumurtaya kadar üretimin adresi olan Ziraat Fakültesi parmak ısırtıyor. Ürünlerin hepsi tamamen doğal ortamında üstelik bizzat öğrenciler tarafından yetiştiriliyor. Ziraat Fakültesi'nin sekiz farklı bölümünde okuyan geleceğin mühendisleri dört yıllık eğitimleri boyunca hem üretimi bizzat yapabiliyor, hem de diğer bölümlerin uygulamalı eğitimlerinden de faydalanabiliyor.

Bahçeden Konserveye

Değişik fakültelerin kantinlerinden halka satışa da sunulan ürünlere rağbet oldukça fazla. Özellikle süt üretimi konusunda her geçen gün daha fazla hayvandan yararlanılıyor. Öğrencileri kimi zaman bahçe bitkilerini dikerken, kimi zaman da konserve hazırlarken görebiliyorsunuz.

En Zoru Deve Kuşu Yumurtası

Devekuşu yumurtası üretimi çiftliğin en zor üretimi. Mevsimlik elde edilen yumurtalar özel birimlerde saklanıyor. Alıcısı da hayli fazla. Yumurta konusunda ise; tavuk çiftliği tamamen öğrencilerin gözetiminde. Zooteknik bölümü öğrencileri için mesleğe başladıkları zaman tavuk bakmak da, yumurta üretimine uygun koşulu sağlamak hiç zor olmayacak. Bitki koruma bölümünde ise, bitki özlerinden elde edilen ürünler var. öğrenciler; baharatlar ile hazırladıkları özel karışımlar sayesinde farmakoloji adı verilen bilime yabancı kalmıyor.