Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
    fatihalt çevrimdışı Üyelik tarihi: 12.05.2007 Son online zamanı: 18.11.2011

Mesajları
    1924
    Konuları
    184
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

Uzayın Hiç Görülmemiş Yerlerine Bakma Fırsatı !!

Haber şöyle:

[size=medium]
    Amatörler galaksi sayacak

Araştırmacılar evrenin derinliklerinin tasnifi için gönüllülerden yardım istiyor.[/size]

LONDRA - Bilimadamları Galaxy Zoo (Galaksi Hayvanat Bahçesi) adlı yeni bir proje ile internet kullanıcılarından uzaydaki galaksileri belirlemelerine yardımcı olmalarını istiyor.

Şayet beklentiler gerçekleşir ve yaklaşık 30 bin gönüllü bu projeye dahil olursa, evrenin yapısı hakkında halihazırda varolan modellerin doğru olup olmadığını hesaplamayı umuyorlar.

Önce bilgisayar başında üç dakikalık ufak bir eğitimden geçen gönüllüler, bunun ardından kendilerine gösterilen bir dizi resime bakarak gösterilen galaksilerin sprial şeklinde mi yoksa oval mi olduğunu tespit edecek.

Eğer spiral şeklindeyse, galaksinin hangi yöne doğru döndüğünü belirlemeleri isteniyor.

Galaksi fotoğrafları ABD’nin New Mexico eyaletinde kurulu Sloan Digital Sky Survey teleskobundan geliyor.

İLK GÖREN SİZ OLUN
    Projeyi geliştiren bilimadamlarından biri İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde Astrofizik hocası olan Kevin Schawinski, “Ben tek başıma bir hafta içinde 50 bin galaksiyi sınıflandırdım” diyor:

“Çok eğlenceli bir iş olmasının yanısıra, gönüllülere ihtiyacımız var çünkü insan beyni böyle şekillerin sınıflandırılmasında bir bilgisayardan çok daha maharetli.”

Projenin başındaki araştırmacılar, bütün gönüllülere sesleniyor: “İster beş dakika, ister beş saat çalışın, her türlü katkının çok kıymetli faydası olacaktır.”

Bundan önce benzer bir uzay projesi daha gönüllülere başvurmuştu.

NASA, bir kuyrukluyıldızdan toplanan toz parçalarının sınıflandırılmasını internet aracılığıyla stardust@home sitesinde gerçekleştirdi.

Oxford ekibinden projede çalışan bir başka bilimadamı, Dr. Crhis Lintott, “Çok başarılı geçen bir araştırmaydı” diyerek ekliyor: “Bizim galaksilerimiz toz partiküllerine bakmaktan çok daha ilginç.”

“Projede yer alan gönüllüler uzayın daha önce başka hiçkimse tarafından görülmemiş bir köşesine ilk kez bakıyor olacak. Çünkü tasnif edilen uzay fotoğrafları bir robot kamera tarafından çekiliyor.

“Görüntüler, kameradan bilgisayar ekranına aktarılana dek başka kimse tarafından görülmediği için, proje çalışanları evrene göz atan ilk insanlar olarak tarihe geçecek!”

AMATÖR GÖZÜN FARKI
    Kozmolog Kate Land, fotoğrafların sınıflandırılmasında amatörlerin çok daha başarılı olacağını düşünüyor:

“Biz ayrıntılara takılıyoruz, benim başıma sık sık geliyor bu. Oysa amatörler ilk baktıklarında edindikleri intiba ne ise onu doğrudan kayda geçiyor. Doğru olanı da bu.”

Araştırma ekibi, 20 ila 30 bin arasında gönüllünün katkısıyla projenin iki-üç ayda tamamlanmasını umuyor.

Proje sonucunda, galaksilerin kendi etrafında dönüşü hakkındaki teoriler sınanacak.

Kimi gökbilimciler galaksilerin hepsinin birbiriyle uyumlu şekilde döndüğüne inanıyor.

Galaxy Zoo ekibinde yer alan bilimadamları ise galaksilerin dönüş hareketlerinin belirli bir kural izlemediği görüşünde.

Ama Kate Land, sonuçta ne ile karşılaşacaklarını bilmedikerini söylüyor:

“Belki de galaksilere dair hiç ummadığımız hareket düzenekleri keşfedeceğiz. Böyle bir sürprizle karşılaşmamız da olası!”

Alone_AngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alone_AngeL çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.03.2007 Son online zamanı: 16.12.2008

Mesajları
    1578
    Konuları
    143
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    30
    Harcanan
    0
    Kalan
    30

dediğinde resim zannetmiştim beni hayal kırıklığına uğrattın

aslında güzel bir çalışma olabilir heyecanlı ama kaç kişi katılır bilmem yine yabancılar bu işin üstesinden gelecektir eminim.

Mesajları
    1924
    Konuları
    184
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    Alıntı Alone_AngeL Nickli Üyeden Alıntı

dediğinde resim zannetmiştim beni hayal kırıklığına uğrattın

aslında güzel bir çalışma olabilir heyecanlı ama kaç kişi katılır bilmem yine yabancılar bu işin üstesinden gelecektir eminim.
    habere göre herkes katılabiliyor, hatta bizden yardım istiyorlar, bilerek böyle bir başlık koydum , onlarda öyle diyor zaten daha önce görülmemiş yere bakıyorsun ve onun ne tarafa döndüğüne karar veriyorsun.

Yani bu konuda da insan beynindn yardım isityorlar..........

Mesajları
    1578
    Konuları
    143
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    30
    Harcanan
    0
    Kalan
    30
    demekki teknolojinin yetmediği yerlerde oluyormuş... sonunda özlerine geri dönmeye başladılar

Mesajları
    1924
    Konuları
    184
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    teknoloji zaten insan beynini geçemiyor ama bu amaçla çok kişiye ulaşmayı başaracaklarını düşünüyorlar. Hele okuduysan bir hoca şöyle demiş : Oxford Üniversitesi’nde Astrofizik hocası olan Kevin Schawinski, “Ben tek başıma bir hafta içinde 50 bin galaksiyi sınıflandırdım” diyor:

“Çok eğlenceli bir iş olmasının yanısıra, gönüllülere ihtiyacımız var çünkü insan beyni böyle şekillerin sınıflandırılmasında bir bilgisayardan çok daha maharetli.”

aslında çok ilginç birşey ama işte insanın vakti olması lazım

Mesajları
    1578
    Konuları
    143
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    30
    Harcanan
    0
    Kalan
    30
    evet okudum.bencede insan beyni bilgisayardan daha yetenekli üreticilik daha fazla..valla aslında güzel bir araştırmaya benziyor öyle bi imkanım olsa ben giderdim

Şengül PARLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şengül PARLAK çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.02.2007 Son online zamanı: 30.01.2021

Mesajları
    1234
    Konuları
    134
    Eklentileri
    42
    Kredisi
    2225
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Fatih detaycı biri olarak senden beklerim bu tip yardımı

Mesajları
    1924
    Konuları
    184
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    Alıntı Olia Nickli Üyeden Alıntı

Fatih detaycı biri olarak senden beklerim bu tip yardımı

linguist çevrimdışı Üyelik tarihi: 05.04.2007 Son online zamanı: 03.08.2013

Mesajları
    2062
    Konuları
    268
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    bu konu bizi pek ilgilendirmiyor bana kalırsateknolojide ne kadar ilerde olduğumuz aşikar

as0101 çevrimdışı Üyelik tarihi: 11.03.2007 Son online zamanı: 31.08.2008

Mesajları
    196
    Konuları
    25
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255
    Alıntı Alone_AngeL Nickli Üyeden Alıntı

dediğinde resim zannetmiştim

Sayfa 1/2 12 SonSon

Advertising

Advertising