İthal edilen yüz binlerce ton temel gıda maddesi, yerel kurumlar aracılığıyla ailelere dağıtılacak.Venezuela hükümeti, gıda krizini çözmek için ithal ettiği yüz binlerce ton temel gıda maddesini, yerel kurumlar aracılığıyla ailelere dağıtmayı planlıy

Venezuela hükümeti, gıda krizini çözmek için ithal ettiği yüz binlerce ton temel gıda maddesini, yerel kurumlar aracılığıyla ailelere dağıtmayı planlıyor.

BBC'nin haberine göre, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gıda ve ilaç stoku sıkıntısı yaşayan Venezuela'da hükümet, sorunun çözümü için kolları sıvadı. Gıda Bakanı Rodolfo Marco Torres, başkent Caracas'ta yaptığı açıklamada, sorunun yüzde 70'inin ithal edilen temel gıda maddelerinin ailelere dağıtılmasıyla çözüleceğini söyledi.

Pirinç, şeker, mısır ve fasulyeden oluşan 115 bin tonluk temel gıda maddesinin devlet tarafından satın alındığını söyleyen Torres, dağıtım işleminin ülke genelinde oluşturulan 15 bin 900 "Yerel Üretim ve Dağıtım Komitesi" (CLAP) eliyle yapılacağını söyledi.

Torres, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun "ekonomik savaş" sözleriyle nitelendirdiği ekonomik krizden çıkış için, ülkenin elit kesimi ve muhalefetiyle mücadele amacıyla bu yönteme başvurma kararı aldığını ifade etti. Maduro, ülkedeki gıda üretim firmaları ve süpermarketleri spekülasyon yapmak için gıda stoklamakla suçlamıştı.


[ucluhaber]