öncelikle forumfood'a geri kazınımı sağlayan arkadaşlara ve modlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum.

Aşağıdaki link gıda sektörü adına gerçekten çok önemli olan bir taslak çalışmasıdır. Bu taslak çalışması 2006(2007 de olabilir) yılında dörlü hijyen paketi olarak çalışması yapılmıştı ancak şimdi karşımıza tek taslak olarak karşımıza çıktı.
Ben taslağı şöyle bir inceledim ve ne yazık ki taslak tam bir rezillik. Nedenmi?
1. Veteriner hizmetleri, gıda ve yem kanunu taslağı altında birleştirilebilir.Sadece gıdayı yem ve havyansal olarak değerledirilmiş olarak gözüküyor. Bitkisel üretime gerekli önem verilmemiş.
2.diğer uzmanlardan uzak ( Ne meslek odalarında nede Üniversitelerden) hiçbir görüş alınmadan hazırlanmış.
3. Bu taslakta, kanuna uymayan net ifadeler kullanılmıyor. Kanunda net olarak ifadeler yer almalıdır.
4. AB direktiflerinden direkt çeviri olduğu için orda var olan sistem, beslenme alışkanlığı sektörün büyüklüğü ve sorunları bizimkilerle örtüşmemektedir. Örneğin AB ülkerinde beslenmelerin büyük bölümünü hayvansal kaynaklı gıdalar içermekte ama ülkemizde bunun tam tersi tarım ürünleri(hububatlar) oluşturmaktadır.
5. Benim anladığım bu kanun yetki kargaşası ve mesleki multidisiplinlerin dengesini bozacaktır.

Taslağı inceliyip fikirlerimizi paylaşmamız hepimiz adına etkili olacağını düşünüyorum. Ayrıca budan çıkacak bir sonucuda Tarım bakanlığına iletebiliriz..

LİNK:http://www.kkgm.gov.tr/taslak/gida_yem_kanun_taslak.zip
veya www.kkgm.gov.tr den ulaşabilirsiniz.