İsviçre kökenli gıda devi Nestle?nin yedikçe yağ yakan, egzersiz etkisi yaratan gıda arayışına girdiği öne sürüldü.


İsviçre kökenli gıda devi Nestle?nin yedikçe yağ yakan, egzersiz etkisi yaratan gıda arayışına girdiği öne sürüldü.

Metabolizmayı düzenleme ile sorumlu bir enzimin, C13 adı verilen bir bileşenle nasıl uyarıldığının tespitiyle yola çıkıldığı ve sporun yağ yakma etkisini taklit etmesiyle istenilen nitelikteki gıdayı bulma arayışına girildiği iddia edildi.Yedikçe kilo verdiren yiyecek ve içeceklere üzerine çalışıldığı çalışmalarda, Nestle Sağlık Bilimleri Enstitüsü?ndeki 8 bilim insanının doğal maddeler bulmak için çalıştığı öne sürüldü. Çalışmalarda bulunan ekibin hedefinde öncelikle yaşlılar, diyabet hastaları ve obezite sorunu yaşayan kişilerin bulunduğu belirtildi.

Nestle bünyesinde çalışma gerçekleştiren bilim adamlarından Kei Sakamoto, 'AMPK' adı verilen enzimi değiştirmek için bitkisel özlerle yapılan çalışmaların, yoğun egzersize dayanamayan kişilere yardımcı olabileceğini açıkladığı iddia etti. Ayrıca bilim insanın, hayvanlar üzerinde yapılacak olan testler için uzun yıllar olduğunu belirttiği açıklandı.

Uzmanların konuyla ilgili daha öncelerde çalışmalar yapıldığını iddia ettikleri ve şimdiye kadar ki bu tip çalışmaların klinik testleri geçemediği de öne sürüldü.