7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 2 gönderen tekniker

Konu: Yakında Migroslar Wall Mart olursa Wall Mart'la Tanışacak Olanlar ..

 1. #1
  tekniker çevrimdışı Üyelik tarihi: 26.03.2007 Son online zamanı: 10.06.2011

  Mesajları
  15
  Konuları
  3
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Yakında Migroslar Wall Mart olursa Wall Mart'la Tanışacak Olanlar ..

  YAKINDA MİGROSLAR WALL MART OLURSA WAL MART LA TANIŞACAK OLANLAR ..

  Bilgilenmekte fayda var diye dusundum...kim bilir bize nasıl güzel tanıtılacak?..
  Uzunca bir yazi ama enteresan ve fikir sahibi olmakta fayda var

  Walmart canavarı son rakamlara göre 256 milyar dolar cirosu olan dev**bir market zinciridir. Türkiye'nin koskoca bir ülke olarak toplam**gayrisafi milli hasılasının 250 milyar dolar olduğunu düşünürseniz
  WalMarta şirket değil,şirket süsü verilmiş devlet dememiz gerektiğini anlarsınız.
  Bu koca devin kurucusu gerçektende tarihin gördüğü en kurnaz ve**hırslı işadamlarından biri olan Sam Walton. 1962 senesinde mahalle bakkalı benzeri ufacık bir dükkandan bugünkü haline getirdiği WalMartın keyfini o da süremedi ve 1992 senesinde ardında Karun kadar zengin dört çocuk bırakarak herkes gibi bir kefenle dünyayı terk etti. Bugün şirketi profesyonel yöneticiler idare ederken Walton ailesinin üyeleri de 17 sülâlelerine yetecek parayı yemek tüm zamanlarını aldığı için pek ortada gözükmüyorlar.
  Sam Waltonun başarısın ardındaki sır şudur. Sam Walton ikinci dünya savaşında Amerikan askeri istihbaratında subaydı ve Yüzbaşı rütbesine kadar görev yaptı. Bu dönemdeki görevi binlerce savaş esirinin tutulduğu dev toplama kamplarındaydı .
  Sam Walton bu dönemde kapitalizmin bir sırrına vakıf oldu ve**insanların çoğunluğunun güç ve korku karşısında nasıl beyinsiz koyunlara dönüşebildiğini bu esir kamplarındaki görevinde bizzat deneyerek öğrendi ve burada edindiği yaşam felsefesini hayatının geri
  kalanında uyguladı.
  Bugün WalMart şirketi de kurucularının izinden gitmektedir.
  Şimdi gelin esir kamplarından edinilen bu felsefe WalMarta nasıl**yansımış inceleyelim. WalMartın şirket parolası 'Always low Prices'dır yani 'Her zaman düşük fiyatlar' Peki ilk bakışta biz tüketiciler için
  güzel gibi gözüken bu düşük fiyatları nasıl sağlıyorlar. Öncelikle WalMart şirketi bir yere girip dükkanını açtı mı ilk olarak elinden geleni ardına koymayarak tüm rakiplerini yok eder. Bakın rakiplerini geçer
  demiyorum onları tam anlamıyla yok eder.
  Sadece son on yılda Amerika'da Walmart tam 25 süper market zincirini yok etti ve bu hesaba dahil olmayan yüzlerce küçük ve orta boy esnafı tamamen buharlaştırdı. WalMart rekabete inanmaz tek inandığı ister ufak bir bakkal,ister orta boy bir market yada kendisi gibi koca bir süper market zinciri olsun bayrağını diktiği yerdeki tüm rakiplerini yok etmektir.
  Yani Walmartın en ucuz market olması etrafında kendisinden ucuz**fiyat verebilecek herhangi bir şirketi ayakta bırakmamasından ileri**gelir.Bu birinci sebebti.
  İkinci olarak WalMart şirketi devasa boyutlara sahip ve büyük**miktarda parasal gücü olduğu için girdiği ülkedeki toptancıların hepsini ele geçirir. İlk olarak rakiplerinden daha fazla parayı peşin olarak vererek piyasadaki tüm toptancıları kendilerine bağlar. Çek senetle çalışmaya alışmış toptancı ve üreticiler bir anda kendilerine nakit olarak,zamanı nda verilen büyük çapta siparişleri görünce hepside göbek atarak Wal Martla çalışmaya başlarlar ama bu bir tuzaktır. WalMartın bu güzel tavırları rakiplerini yokedene veya kendisiyle rekabet edemez duruma düşürene kadar sürer.
  Bu aşama geçildikten sonra WalMart toptancıların eline yeni bir**anlaşma tutuşturur. Buna göre istediği ürünler kendisine istediği zaman ve istediği fiyattan verilmezse anlaşmasını tek taraflı
  feshedebileceğ ini yazar. Garibim toptancılar kendilerini tümüyle WalMarta bağladıkları ve eski müşterilerini kaybettikleri için kendilerine ne söylenirse kuzu kuzu kabul ederler.
  Bir süre sonra WalMart o kadar düşük teklifler vermeye başlarki**toptancılar neredeyse maliyetine WalMarta çalışmaya başlarlar.
  Walmartın bir diğer özelliğiyse çalışanlarını tam bir kölecilik**mantığıyla çalıştırmasıdır. Walmart dünyadaki hiçbir işyerinde sendikalı işçilere izin vermez. Düşük fiyattan çalıştıracağı sendikasız
  işçiler bulamazsa bu sefer ihtiyacı olan hizmetleri kendisi fason olarak dışarıdan getirtir.
  Walmartın Çin'de,Bangladeş te,Latin Amerika'da kurduğu ve çocuk yaşta köle işçilerin neredeyse bedava üretim yaptığı pek çok tesisi vardır.
  Amerika'da bile ülkeye kaçak giren göçmenler WalMartın onları ölü eşek fiyatına işe alacağını bilirler. WalMart aynı zamanda bayan çalışanları da pek sevmez.
  Özellikle bayan çalışanların yükselmemesi için mağazalarındaki bayan yönetici stajyerleri kırk kiloluk köpek mamaları veya koca koca içecek kasalarının hamallığını yapmaya zorlayarak onları bezdirir ve**ayrılmalarını sağlar. Ayrıca WalMart girdiği her ülkede özellikle kaçak işçilerle çalışmayı bir alışkanlık haline getirmiştir.
  İşte tüm bu sebepler dolayısıyla bir yere Wal Mart girdimi bir süre**sonra iflaslar,işsizlik ve tekelleşmede başlar. Amerika gibi bize göre nispeten oturmuş bir ülkede bile bunlar oluyorsa WalMartın Türkiye'de ne yapacağını kestirmek pek de zor değil. Bu yüzden WalMart kırk yıldır Amerikan orta sınıfında yarattığı nefret sayesinde artık yeni market açamaz hale geldi.
  Son olarak Şikagoda açmak istediği bir alışveriş merkezi bölgedeki insanların ve sivil toplum örgütlerinin açtığı kampanyalar ve yoğun**protestolar yüzünden iptal edildi. WalMartın az gelişmiş ülkelere**yönelmesinin sebeplerinden biride budur.
  WalMart kapitalizmin temel kuralı olan sömürdüğünü diğer ortaklarla**paylaşma oyununu da iyi oynuyor. Mesela son iki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi parti ve Başkan Busha en büyük maddi destek verenlerden biride petrol şirketleriyle beraber WalMart olmuştur. Bu desteği bugünde sürdüğü gibi Amerikanın Irak işgali ve
  emperyalist politikalarına da açıktan destek vermektedir. Buna bir iki somut örnek verelim. Amerikan Dış Savaşlar Gazileri adı verilen ve
  Amerikanın emperyalist işgal savaşlarında görev alan askerlerin kurduğu bir vakfa (Foundation to the Veterans of Foreign Wars-VFW) bir milyon dolar bağışlayan WalMart bu vakıfla ortak olarak M.A.C.K kampanyası başlattı.
  Buna göre Amerikanın dünyanın her yanına dağılmış 900 bin askerinin her birine Wal Mart tarafından özel hediye paketleri ulaştırılıyor ve**aileleri ile konuşabilmeleri için bedava telefon kartları dağıtılıyor bu şekilde morali bozuk Amerikan askerlerine WalMart eliyle destek olunmakta.
  Aynı zamanda Amerikan ordusunun yetersiz kaldığı durumlarda WalMart Irak cephesine yüzbinlerce su,iç çamaşırı gibi temel sarf malzemesi hibe etmekte. Bunun dışında WalMartın yüzlerce marketinde açılan mesaj defterlerine binlerce Amerikalı tarafından
  yazılan moral mesajları her hafta özel uçaklarla Irak cephesine**ulaştırılıyor.
  Ayrıca Irakta öldürülen işgal ordusu askerlerinin resimleri yerel**WalMartlarda oluşturulan 'Onur Köşeleri'ne asılmakta. (Yeri gelmişken acaba siz kaç marketimizde Güneydoğuda düşen şehitlerimizin resimlerini gördünüz bir düşünün bakalım. İşte elin adamı haksızda olsa davasına böyle sahip.)
  Kısacası WalMart şirketi Irak işgalinde açık bir taraftır ve ileride Migros sayesinde Türkiye'de açılırsa sepetini harıl harıl dolduracaklar 'Onur**köşelerinde' resimleri asılı duran askerlerin tecavüz ettiği küçük kızları
  ve öldürdükleri insanları düşünürse iyi ederler.
  Tabii WalMartın iyilikleri bunlarla sınırlı değil. Mesela fakirlere de çok yardım ediyor.Tabi bu fakirlerin ufak bir özellikleri olması lazım.
  Yahudi olmaları gerek. 184 milyon dolar yardım yaptıkları 'United Way-Birleşik Yol' isimli yardım teşkilatı Evangelist papazlar ve yahudi hahamların 1887 yılında açtığı bir yardım vakfıdır. Bu vakfın ortağı da 'Yahudi Karşılıksız Kredi' kuruluşu ve o kuruluşta 'Yahudi Federasyonu' isimli orgüte bağlı. Bu kurumlar genelde Doğu Avrupa'dan Amerika'ya veya İsrail'e yeni göç etmiş zor durumdaki Yahudilere karşılıksız para dağıtıyorlar.(Bu arada bizim İslami finans kuruluşları denen yerler size üç kuruş para vermek için ya cemaat kartı yada ipotek isterler ama Yahudiler parayı karşılıksız veriyor, yazık bizim halimize) Bu ilginç**kurumun sitesi ' www.jfla.org ' merak edenler bakabilir.
  Toparlarsak sevgili dostlar girdiği yeri kurutan ve tekelleşen,Bush**hükümetinin can dostu ve Irak işgalinin destekçisi olan Türkiye kadar ciroya sahip WalMart şirketi Koç Holdingin değerli katkılarıyla ülkemize giriyor .

  sahdarms ve jassejasse bunu beğendiler.

 2. #2
  ldpud03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ldpud03 çevrimdışı Üyelik tarihi: 01.11.2007 Son online zamanı: 11.06.2019

  Mesajları
  153
  Konuları
  73
  Eklentileri
  4
  Kredisi
  233
  Harcanan
  0
  Kalan
  233
  Vay be neymiş bu wal-mart inşallah türkeye kapak atamazlar.küçük esnafları marketleri düşünemiyorum


 3. #3
  tubadaysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  tubadaysal çevrimdışı Üyelik tarihi: 25.05.2007 Son online zamanı: 15.12.2010

  Mesajları
  959
  Konuları
  116
  Eklentileri
  31
  Kredisi
  1561
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Okudukça tüylerim ürperdi ve inanın bu yazılanların ışığında ileride Türkiye'de olabilecek olayları aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum, aydınlattığın için teşekkürler tekniker...


 4. #4
  hedjaz çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.06.2007 Son online zamanı:

  Mesajları
  80
  Konuları
  11
  Eklentileri
  8
  Kredisi
  405
  Harcanan
  1
  Kalan
  404
  Wall martın geleceğini sanmıyorum çünkü kendi ülkesinde epey problemleri var. Ayrıca organik büyümeleri durmuş durumda. Türkiye piyasası onlara pek uymuyor. Çine ve ABD'ye yoğunlaşmış görünüyor. Dunyada pentagondan sonra en iyi bilgi paylaşım ağına sahip bir firma o kadar da canavar olmasa gerek


 5. #5
  josephingul çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.11.2007 Son online zamanı: 13.11.2020

  Mesajları
  63
  Konuları
  21
  Eklentileri
  6
  Kredisi
  305
  Harcanan
  5
  Kalan
  300
  arkadaşalar böyle bir market zinciri olabilir mi ya.okudukca daha da ürkütüyo insanı.bence bu bir firmalar arası karalama yazısıda olabılır. ayrıca migros gibi bir yerde çalışanlara bu kadar önem verilen bir kuruluş bu şekilde somurucu bır fırmaya donusmez.


 6. #6
  jassejasse çevrimdışı Üyelik tarihi: 14.02.2012 Son online zamanı: 02.06.2016

  Mesajları
  22
  Konuları
  5
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  south park'da çok iyi ti'ye almışlardı bunları


 7. #7
  caponeb çevrimdışı Üyelik tarihi: 03.11.2012 Son online zamanı: 24.10.2013

  Mesajları
  1
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  Arkadaşımız baya hayalgücü zorlanmış bir yazıyı kopyalamış ama yinede yazıdaki tek tük bilgiler doğru bu tarz firmalar gelişmekte olan ülkeler için asla öcü gibi görülmemesi gerekir,tam aksine ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlar.Migros eninde sonunda yabancı bir dünya devine satılacak bu kesin denilebilir.Buda büyük ihtimal 2 senedir bahsi geçen firma Wall Mart olacaktır.Fakat fizibilite çalışması ve yatırım projelerindeki maliyet unsurları göz önüne alınmadan türkiye gibi bir ülkeye giriş yapmak pek kolay değildir.Umarım en kısa sürede satış gerçekleşirde bende 2 senedir topladığım bütün migros hisseleri sayesinde zengin olurum ayrıca arkadaşlar korkacak bişey yok tesko-kipa Wall Mart gibi güçlü bir firma ve yıllardır ülkemizde bulunuyor bunuda unutmayın...


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Dikkat! Son başvuru 17 Mart'ta
  Tarım forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 11.03.2016, 14:46
 2. Kritik konferans 3 Mart'ta!
  Etkinlikler forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 24.02.2016, 14:24
 3. Son Katılım 6 Mart!
  Etkinlikler forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.09.2014, 07:01
 4. Mart Ayı Enflasyon Rakamları
  Ekonomi forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 03.04.2014, 09:21
 5. Mart Ayında Artış Var
  Ekonomi forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.04.2014, 05:00

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed