Tek başına yemek yiyen erkeklerde obezite riskinin yüzde 45 oranında arttığı belirlendi.

Araştırmacılar, tek başına yemek yiyen erkeklerde obezite gelişme riskinin yüzde 45 oranında arttığını buldular. Ayrıca bu kişilerde yüksek kan basıncı veya bir başka metabolik sendrom riskinin de yüzde 64 arttığını kaydettiler.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre; ABD'de nüfusun yüzde 27'sinden fazlası 1920'den beri istikrarlı bir şekilde tek kişi olarak yaşıyor.

HASTALIK RİSKLERİ ARTIYOR

Yapılan çalışmaya göre; tek başına yemek yiyen erkekler ile kadınların riskleri nispeten aynı kalırken, erkeklerde obezite gelişme riski yüzde 45 oranında arttı.

Uzmanlar bu çalışmayı, dünyada yalnız yaşayan insan sayısında giderek artış olduğunu ve bunun da kişilerin kendilerini yalnız hissetmelerine ve sağlıksız yemek seçimleri yapmalarına neden olduğuna dikkat çekmek için yaptı.

Güney Kore'deki Dongguk Üniversitesi Ilsan Hastanesi'nden araştırmacılar, 7.725 yetişkini inceledi.

Obesity Research & Clinical Practice dergisinde yayımlanan çalışmaya göre; yalnız yiyen erkeklerde obezite riskinde yüzde 45, metabolik sendrom riskinde yüzde 64 oranında bir artış söz konusu olduğu belirtildi.

Araştırmacılar sigara ve alkol kullanımı, yaş ve yapılan egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerini de araştırdıktan sonra bu sonuçlara vardı.

Çalışmada günde iki kez veya daha fazla yalnız yemek yiyen kadınlarda metabolik sendrom gelişme olasılığı yüzde 29 daha yüksek.

Daha önce yapılan çalışmalara göre yalnızlığın, kişilerde daha sağlıksız gıda seçimini tetiklediği vurgulanıyor.