Bakanlık tarafından sebze meyvelerin ambalajlanmasıyla ilgili yapılan düzenleme, sektörü harekete geçirdi.

Sebze ve meyvelerin ambalajlanması, taşınması, depolanması ve perakende satışa sunulmasında soğuk zincirin korunması ve ürünlerin ambalajlı olarak soğuk reyonlarda satılmasını içeren düzenleme, yol açacağı maliyet artışı nedeniyle perakende sektörünü tedirgin etti.

?Soğuk reyon, alan ve maliyet olarak zor?

Düzenlemenin üretici, aracı, hal ve marketlere ciddi bir maliyet yükü getireceğini bildiren Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Mustafa Songör, ?300 metrekare bir markette meyve sebze reyonunu 10-12 metre kabul edersek, metre başına 1000 avrodan 15 bin avro maliyet oluşacaktır? dedi.

Maliyetin bununla da sınırlı kalmayacağını dile getiren Songör, bakım ve enerji maliyetlerinin de kurulum maliyetlerinin üzerine ekleneceğini kaydetti.

Türkiye genelindeki yerel marketleri çatısı altında toplayan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek de, düzenlemeye ilişkin olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı?ndan randevu talep ettiklerini söyledi.

Marketlerde her ürün için soğuk reyon kurmanın zorluğuna dikkat çeken Altunbilek, tüketicilerin ürünü seçerek almak istediklerini, meyve ve sebzenin marketlerde soğuk reyonda ambalaj içinde satılmasına gerek olmadığını kaydetti. Bazı ürünlerin ambalajda satılmaya uygun olmadığını da vurgulayan Mustafa Altunbilek, ?Ambalaja girmeyecek ürünler var. Yeşillik gibi ürünler ve bazı sebzeler hızlı bozuluyor. Bu ürünler havasız kaldığında çabuk bozulur. Soğan, patates ve meyve ambalaja girer, ancak bazı ürünler buna uygun değil? diye konuştu.