7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: Yeni Trend Baş Denetçi Eğitimi

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Standart Yeni Trend Baş Denetçi Eğitimi

Yeni Trend Baş Denetçi Eğitimi

Ülkemizde herşey bir furya halinde ilerliyor. ISO Kalite Yönetim Sistemleri ilk çıktığında hatırlarsınız. Herkes bir hızla ISO belgesi almak için yarışa girdi. Bu konuda ne danışmanlık ne de denetçilik konusunda yeterli ve yetişmiş teknik eleman olmadığı için, kulaktan dolma, bilen birisinin yaptığı sistemi kopyalarak birileri kendini danışman olarak nitelendirdi. Sonra da bu kopyala yapıştır ve ezbere sistemler onlara kolay ve daha düşük maliyetli geldiği için uygulamaya devam ettiler.

Şimdi bu işin son trendindeyiz; Baş denetçi eğitimi.

Baş denetçi eğitimini kimler alır.
    2. ve 3. taraf dediğimiz tedarikçileri ve belegelendirme firmaları adına denetleme yapacak kişiler alır.

Bu belgeyi alırsınız çünkü büyük bir şirketin tedarikçi veya bayi zincirini kontrol etmeniz gerekiyordur.
    Bu belgeyi alırsınız çünkü, bir belgelendirme firmasında denetçi olarak çalışmak istersiniz.
    Bu belgeyi alırsınız çünkü, yılardır Kalite Yönetim Sistemlerinde aldığınız eğitimler ve uygulamalarınız sonucunda bir üst noktadan olaya bakmak ve şirketinize birşeyler katmak istersiniz.

Peki son zamanlarda bu belgeyi kimler alıyor, yeni mezun olmuş, KYS konusunda hiç çalışmamış, KYT olmak isteyen kişiler alıyor.

Şöyle bir düşünün hayatında hiç Kalite Yönetim Sistemleri konusunda çalışmamış, sektörel tecrübesi olmayan, KYS konusunda genel bilgilendirme eğitimi almamış, İç tetkikçi eğitimi olmayan ve/veya hayatında hiç iç tetkik yapmamış bir kişi işbaşvurusunda kendine katkı sağlaması için baş denetçi eğitimi alıyor.

Hiçbir alt yapısı ve uygulama bilgisi olmayan bir kişi neye dayanarak bu eğitimin sonunda denetleme yapabilir? Yapamaz. Zaten eğitime girdiğinizde bunuda size söylüyorlar. Belirli bir yıl (yaklaşık beş yıl) bu sektörde tecrübeniz yoksa genel bilgilendirme ve iç tetkikçi belgeniz yoksa bu aldığınız belge hiçbir işe yaramaz.

Özellikle yeni mezun arakadaşlar sakın bu yanlışa düşmeyin. Çünkü bu eğitim hiç ucuz bir eğitim değil ortalama 1000 YTL ve üzeri bir maliyeti var. Sadece sizlere yeni iş imkanı sağlasın veya sizi bir adım önde göstersin diye bu eğitime gitmeyin. Çünkü görüşmeye gideceğiniz yerdeki kişi biraz bilinçliyse, özgeçmişinizde bu eğitimi destekleyecek diğer bilgiler yoksa ( KYS genel eğitim, iç tetkikçi eğitimi, birkaç yıl KYT olarak çalışmış olmak) bunu dikkate almayacaktır.

Sektörde tecrübe kazanıp en az iki sistem görüp, yönettikten sonra tabiki bunu almanızı öneririm. O zaman size çok farklı bir bakış açısı kazandıracaktır ama o zamana kadar bunun için vereceğiniz para boşa giden bir harcamadır.

Emeğinizi ve paranızı boşa harcamayın...

Saygılarımla

Ümit ÖZTEK bunu beğendi.

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Yrd. Doç. Dr. sibelkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1571
    Konuları
    162
    Eklentileri
    81
    Kredisi
    4092
    Harcanan
    0
    Kalan
    4092

Standart Cevap: Yeni Trend Baş Denetçi Eğitimi

çok teşekkürler verdiginiz bilgi için oguz bey..bende yeni mezun biri olarak bu furyanın kurbanı oluyodum az daha..sgs den egitim alalım dedik sgs de tabiki para kazanacagı için tecrübe gerektiginden falan bahsetmedi, daha sonra bi şekilde egitime gitmeden ögrendik, böylece paramız cebimizde kaldı. benim araştırdıgım kadarıyla baş denetçi olabilmek için sizinde dediniz gibi en az 5 sene tecrübe sahibi olmak bunun dışında aynı sektörde en az 2 sene çalışmış olmak mesela süt sektöründe 2 sene calışmak gibi..

Ar. Gör.

Mesajları
    1169
    Konuları
    101
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

çok haklısın
    gıda müh olmayan veya herhangi bir yüksek okul bitirmeyenler bile
    ben denetçi olacam diyor

Lisans Üye

Mesajları
    389
    Konuları
    16
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    91
    Kalan
    314

oğuz beye katılıyorum

Yrd. Doç. Dr.

Mesajları
    1948
    Konuları
    184
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

teşekkürler bilgiler için...........

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    568
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

güzel bilgiler için teşekkürler Oğuz Bey.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

oğuz bey eğitim alabilmek için önereceğiniz bir firma varmıdır. Bu işi sadece ticaret olarak yapan sayısız firma var. Nereden onaylı bir baş denetçi belgesinin geçerliliği daha iyidir.

Advertising

Advertising