Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar toplantısında, çevikliğin, hızın ve dijitalleşmenin yiyecek-içecek endüstrisinin geleceği açısından büyük öneme sahip olduğu vurgulandı.

GE, TOBB, TGDF ve TÜGİS işbirliği kapsamında GE Türkiye İnovasyon Merkezi'nde düzenlenen ?Gıda Sanayiinde Dijitalleşme ve Fırsatlar? adlı toplantıda, çevikliğin, hızın ve dijitalleşmenin yiyecek - içecek endüstrinin geleceği açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

Sektör; düşük marjları, değişken ürün maliyetleri ve tüketicilere doğrudan ulaşması açısından farklı bir yapıya sahip.

Dijital çözümlerin uygulanmasıyla, sektörde verimlilikte %15?e kadar artış, ürün geri çağırmalarında %50?ye kadar düşüş, enerji tüketiminde ise %12?ye kadar azalma potansiyeli bulunuyor.

Türkiye'de Yiyecek İçecek ve Ambalajlı Tüketici Ürünleri endüstrisinde faaliyet gösteren lider kuruluşlar ile GE Dijital yöneticileri, sektörün geleceğine ilişkin konuları tartışmak ve aksiyonlar belirlemek üzere GE Türkiye İnovasyon Merkezi'nde bir araya geldi.

General Electric (GE), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıya yaklaşık 100 yönetici katıldı. Etkinlikte, dijitalleşme ile hız ve çevikliğin gelişen endüstri açısından önemi tartışıldı.

Gıda endüstrinin geleceğinin dijital devrimden nasıl etkileneceğine yönelik gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde GE Dijital'in Yiyecek İçecek Endüstri Çözümleri Direktörü Reid Paquin açılış konuşması yaptı.

Konuşmasında, dijital çözümlerin uygulanmasıyla, sektörde verimlilikte %15?e kadar artış, ürün geri çağırmalarında %50?ye kadar düşüş ve enerji tüketiminde %12?ye kadar azalma potansiyeli bulunduğunu paylaştı. Etkinlik, ?Dijital Sanayi? ve ?Tarım ve Gıda Sanayiinde Dijitalleşme? panelleri ile devam ederken, 3 boyutlu baskı üretiminin gıda sektörünü ileride nasıl etkileyeceğine ilişkin bir atölye çalışması da gerçekleştirildi. Atölye çalışması kapsamında üç boyutlu yazıcılardan gerçek çikolata ve pankek üretildi.