Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, anız yangınlarının toprağın yapısını bozduğundan dolayı, üründe verimliliği düşürdüğünü ve doğal dengeye büyük zarar verdiğini söyledi. Çiftçilerin ürününü...

Yozgat, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, anız yangınlarının toprağın yapısını bozduğundan dolayı, üründe verimliliği düşürdüğünü ve doğal dengeye büyük zarar verdiğini söyledi.

Çiftçilerin ürününü tarladan kaldırdıktan sonra genelde anız yakma yoluna gittiğini belirten Özdemir, anız yakmanın hem kanunen yasak hem de toprak yapısına ve topraktaki canlı varlığının yok olmasına sebep olduğunu kaydetti.

Son yıllarda yaşanan saman sıkıntısından dolayı tarlada kalan anızların büyük oranda değerlendirildiğini vurgulayan Özdemir, ? Çiftçimiz yine de tarlada kalan anızları yakmak suretiyle yok etmeye çalışıyor.

Anız yakılması toprağın yanmasına, ürün veriminin düşmesine neden olduğu gibi binlerce canlının da yanarak yok olmasına sebep oluyor. Yangınlar yüzünden tabiatın doğal dengesi bozuluyor. Süne gibi zararlı böcekler bu dönemde ağaçlık alanlara çekildiği için çoğalırken, faydalı böcekler yanarak yok oluyor?
dedi.

Anız yangınlarını zaman zaman orman yangınlarına, elektrik ve telefon direklerinin de yanmasına sebep olarak büyük ekonomik kayıplara da neden olduğunu ifade eden Özdemir, ?Çiftçimiz anızı yakmak yerine parçalama makineleri ile tarlada kalan ekin saplarını parçaladığı zaman tarlaya gübre olacaktır. Anız yakmak kanunen yasaktır, çiftçimizin bu yasağa uymasını istiyoruz? şeklinde konuştu.