Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: yufkanın kırılmasını önleyen gıda katkı maddesi var mı ?

zuhalgıda çevrimdışı Üyelik tarihi: 13.11.2010 Son online zamanı: 19.12.2017

Mesajları
    35
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170

Standart yufkanın kırılmasını önleyen gıda katkı maddesi var mı ?

merhabalar bugün karşılaştığım bir şikayete göre yufkalarımız çabuk sertleşip kırılıyor bu konuda bilgisi deneyimi olan arkadaşlar varsa paylaşımda bulunurlarsa sevinirim. Bana gelen duyumlarda gliserol (e422 ) kullanan meslektaşlarım varmış ama ben net bir bilgiye ulaşamadım Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olucam ...
    teşekkürler...

ertugay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ertugay çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.03.2011 Son online zamanı: 28.06.2021

Mesajları
    189
    Konuları
    23
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    770
    Harcanan
    5
    Kalan
    765
    gliserol nem tutucu olarak kullanılabilir fakat fazla kullanımı acılık yapar.ürünü fazla pişiriyorsanız gliserol çalışmaz. deneyebilirsiniz. emülgatörleri kullanabilirisiniz kullanım oranını iyi ayalamanız gerekir yoksa geri teper.mono ve di gliseridlerin yağ esterleri.
    e -472 yani. SSL de olabilir ama e-472 daha iyi sonuç verdi.soya unu da su tutar çabuk pişmiş hissi verir. bunları çok dikkatli üretim dışında deneyin raf ömrüne bakın. sonuçları bildirin iyi çalışmalar.

Mesajları
    189
    Konuları
    23
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    770
    Harcanan
    5
    Kalan
    765
    bir şey daha söyliyeyim kırılmalara karşı önlem olarak biraz dışarıdan gluten takviyesi yapılması gerekir(vital gluten) gelen analizlerde gluten miktarına bakın yufkalık unun gluteni 32-33 den aşağı olmamalıdır. normal unla bu iş olmaz.

Mesajları
    35
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170
    verdiğiniz önemli bilgiler için öncelikle teşekkür ederim yufkada kullandığımız unun analiz sonuçlarına göre yaş gluten değeri 32 yani kalitede bir sorunumuz yok diğer katkı maddelerini incelemem gerekecek sonuçları mutlaka sizinle paylaşırım tekrar teşekkürler... iyi çalışmalar...

Mesajları
    35
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170
    tekrar merhaba e 472 hayvansal (domuz) yağı ile üretidiğini biliyorum bu maddenin eğer kullandıysanız bitkisel kökenli çeşidi var mı varsa nerden temin ediyorsunuz öğrenebilirmiyim ?

Mesajları
    189
    Konuları
    23
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    770
    Harcanan
    5
    Kalan
    765
    ekmek katkı firmalarında hepsinde vardır. menşei için sertifika isteyin. veser kimya,vatan gıda,polen gıda,yılmaz kimya aklıma gelen firmalar buralarda kesin vardır.mono ve digliseridler genelde bitkiseldir aslında.

Mesajları
    189
    Konuları
    23
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    770
    Harcanan
    5
    Kalan
    765
    zuhal hanım, unlu mamüllerde çalışacaksanız unu tanımanızı tavsiye ederim. un analizlerini yorumlamak çok önemlidir.ekstensograf,falinograf,alveoconsistogra f,fn sayısı, sedim,indeks,yaş gluten,tüm bunları bilmeniz yorumluyor olmanız gerekir.ayrıca bir alman bilimadamı şöyle der, unda tüm analizleri de yapsanız bu undan ekmek yapmadıktan sonra analiz bitmiş sayılmaz.sadece sedimentasyon indeks yada gluten değeriyle una iyi derseniz yanılırsınız.bu tablonun sadece görünen bir yüzüdür. araştırın, una mühendis gibi yaklaşın usta gibi değil.mühendis ölçen adamdır. subjektif konuşmaz. laboratuarınız yoksa orada iyi bir usta olursunuz iyi bir mühendis değil. bunlar size meslektaş tavsiyesi... iyi çalışmalar.

Mesajları
    35
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170
    teşekkürederim ertugay bey meslekte yeniyim unlu mamüllerde 3 aylık bir deneyimim var zamanla sizin de değerli tavsiyelerinizi dikkate alarak kendimi geliştirmeyi düşünüyorum ama tek isteğim genç gıda mühendislerine çekinmeden el uzatmanız olacaktır. teşekkürler...

melekrdm bunu beğendi.

Mesajları
    189
    Konuları
    23
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    770
    Harcanan
    5
    Kalan
    765
    sorunu olan arkadaşlar çekinmeden sorularını gönderebilir.dilim döndüğünce anlatmaya çalışırım ama sizde sonuçları paylaşırsanız ben de, bizi takip edenlerde bir şey öğrenmiş olur.
    bu gün biz varız yarın buralarda sizler olacaksınız.
    ''bende bayağı yaşlanmışım farkında değilim.''

melekrdm bunu beğendi.

Mesajları
    35
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    170
    Harcanan
    0
    Kalan
    170
    merhabalar ergutay bey yine ben kırılmayı engellemek için gliserin numunesi ve ticari ismi monomuls 9035 olan gıda katkı maddesi istedim. ilk partiye 50 gr kattım ama gözle görülür bir olumlu sonuca ulaşamadık. 2. denememde 70 gr kattık hamura ve 1 hafta sonunda acılaşma ve tadında sabunsu bir kayganlık gözlemledik.fakat olumlu olarak gözlemlediğimiz noktalar da vardı. bunlardan birincisi rengin daha beyaz oluşu,ikincisi kırılmanın gözle görülür azalması, üçüncüsü sac üzerinde pişirilmenin homojen sağlanabilmesiydi.bugün bir deneme daha yaptık. bu sefer 30 gr kattık bakalım nasıl bir sonuç alıcaz. buarada monomuls 9035' i kullanmadım. yarın da onu denemek istiyorum.şeker gibi bir yapısı var. kaynaklarda 75 gr katılması gerektiği yazıyor ama ben 50 gr ile ona da başlamak istiyorum. şimdilik benden bu kadar iyi çalışmalar teşekkürederim ...

Sayfa 1/2 12 SonSon

Advertising

Advertising