Yumurta üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 10 arttı. Artışa rağmen fiyatın düşmemesine tüketici tepkili...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 6,2 artarken; bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 10 arttı ve 1,4 milyar adet olarak gerçekleşti. Bu artışa rağmen yumurta fiyatlarının düşmemesi tüketicilerin tepkisine neden oluyor.

Kesilen tavuk sayısı 87 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 294 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 7,5 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı. Mart ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 26,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 azaldı. Tavuk eti üretimi 141 bin 32 ton, hindi eti üretimi ise 2 bin 727 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 10,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı. Mart ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 30,9 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 azaldı.