TÜBİTAK desteğiyle ?Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretimi? projesini yıl sonu itibarıyla hayata geçirmeye hazırlanan Marmarabirlik, yenilenebilir enerji konusunda iki yeni proje daha geliştiriyor.

Zeytin atıklarından enerji üretimine yılsonunda başlanacak

Yazılı bir açıklama yapan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, kalıcı başarının yolunun geleceğe yapılan yatırımlardan geçtiğini, devlet destekli projelerle enerji üreterek birliğin sürekli kar etmesini sağlayacaklarını söyledi. Birlik olarak yenilenebilir enerjide 3 proje geliştirdiklerine dikkat çeken Asa, şunları kaydetti:
*
?Birincisi, Türkiye?de ilk olan zeytin atıklarını gazlaştırıp, elektrik enerjisine dönüştürme projesi. Yılda 500 kilovat/saat kapasiteli projemizi, yılsonunda uygulamaya sokuyoruz. İkincisi bu tesisin ürettiği ısıyı da elektrik enerjisine dönüştürecek ?Organik Rankin Çevrimi? olarak bilinen yine TÜBİTAK?ın desteklediği ORC sistemi. Bu sistemden de 270 kilovat/saat elektrik enerjisi elde edilecek. Fizibilitesini tamamladığımız üçüncü projemiz de güneş enerjisinden elektrik üretimi. Marmarabirlik Entegre Tesisleri?nin çatısı ve boş alanlara kurulacak panellerle güneş enerjisinden yararlanmayı planlıyoruz.?
*
Üç farklı sistemle üretecekleri yıllık elektrik miktarının 70 milyon kilovatı bulacağını belirten Asa, ?Marmarabirlik olarak bizim şu anki kapasitemizle kullandığımız elektrik miktarı 2,5-3 milyon kilovat. Enerji üretimimiz başladığı anda 2 milyon kilovat olacak. İhtiyacımızın büyük bölümünü ilk aşamada karşılamış olacağız. ORC ve güneş panelleri de devreye girdiğinde ihtiyaç fazlasını üretmiş olacağız ki, bunu da satarak birliğin gelirine önemli bir katkı sağlamış olacağız.? değerlendirmesinde bulundu.
*
Elektrik enerjisi projelerini birliğe bağlı kooperatiflerde de uygulamayı planladıklarını anlatan Asa, bu sayede hem kooperatiflerin hem de ortakların kazanmasını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.**
*